2008. december 28., vasárnap

BÚÉK!


Na, akkor Kedves Fiúk ( és Kedves Stella Néni) mindenkinek én is Boldog Új Évet kívánok. A teljes demilitarizálás jegyében nemcsak ágyú, PPS vagy légvédelmi rakéta nincs a közelben, hanem a hideg időben kiosztott téli sapkáról is levettem a csillagot.
T-Bandi

2008. december 26., péntek

Kellemes karácsonyi.....és újévi....

Kellemes karácsonyi ünnepeket és békés, boldog, jó egészséget megtartó új esztendőt kívánok minden volt katonatársamnak.
Kasnyik Gyurka

Engedjétek meg, hogy ezúton kívánjak Mindannyiótoknak és Kedves Családotoknak Boldog Békés Új Évet
Lipták József

Kedves gyerekek
Nagyon boldog, egészségban, örömökben gazdag Új Esztendöt kivánok Nektek és kedves családotoknak.
Szeretettel,
Szendrö Lajos

2008. december 23., kedd

Kedves obsitosok, délceg hadfiak!


Kedves obsitosok, délceg hadfiak!
Kívánok mindenkinek békés, boldog Karácsonyt!
Valamint az új évben: Erőt, egészséget!
(Lámcsak, van valami, amely aktuálisabb, mint hajdanán a daliás időkben. Tájékoztatásul: a fotó
nem a Kalasnyikov lőszer robbanásáról készült)
Üdvözlettel: Kanyó Feri

Szabó Tibor megjött Brazíliából és mindenkit üdvözöl

Kedves Bandi!

Kellemes ünnepeket kívánok Neked és rajtad keresztül az egész T-ütegnek!!!!

Nem tudom, volt-e találkozó a nyáron? Én nemrég jöttem vissza Argentínából és Brazíliából. Tartottam ott előadásokat.

Minden jót kívánok Nektek

Tibor (Kopasz honvéd)

--------------
Megírtam neki, hogy nyáron nem volt, csak ősszel, és biztattam, hogy olvassa a blogot.
T-Bandi

2008. december 22., hétfő

Békés, boldog Karácsonyt!

Meghitt, békés (militarizmus még ebben a blogban is felfüggesztve) és boldog Karácsonyt kívánok minden bajtársnak!
(A jókívánságot kísérő fotó elhelyezése sikertelen volt. Ezzel meg kell várnotok Csikóshonvéd hathatós intézkedését.)
Kanyó Feri

2008. december 19., péntek

Karácsony

Minden kedves "öreg" bajtársamnak békés, boldog Karácsonyt és sikerekben gazdag Újévet kívánok!
Gulyás Schulz.

2008. december 18., csütörtök

Szevasztok, régi barátok!

Még mindig Tóth Béla vagyok, még mindig 191 centi, de már duplája a régi versenysúlyomnak. Ezt Rocco is tapasztalhatta, mert december 18-án találkoztunk Érden. Jó volt! Az különösen, hogy azonnal megismertük egymást és nagyon jól elbeszélgettünk. Miután Ő van otthon Érden, neki volt kevesebb ideje.

2008. december 16., kedd

2008. december 15., hétfő

Lökös Sanyi is +van

Lökös Sanyi írt Tébandinak, részletek a levélből.

Szia András (T-Bandi)!

Megvagyok es olvasom a blogot is. Az utobbi időben hozzaadott kijelző, hogy honnan vannak on-line-ban, nagyon jó... Még nem jutottam el a blogba irásig, ahhoz nagy elhatározás és sok idő kell (ami most meg nem nagyon van). Emlék mozaikok halmazábol kellene összerakni képeket, ráadasul ezek a mozaikok elhalványultak vagy átszinezodtek az idő múltával. Meg az is meglehet, hogy csak nekem érdekesek, másokat meg untatna. Azért végleg nem adtam fel, addig meg élvezem a "bajtársi" visszaemlékezéseket... Az ünnepek közeledtével kivánok Neked és Családodnak kellemes Karácsonyi Ünnepeket és örömteli boldog Új Esztendőt!

Üdvözlettel:
Sanyi

Szia Sanyi, én csak beleszólok, mint blokkoló (Ideghes szerint)majsztró és örülünk, hogy jelentkeztél, próbálom az arcodat felidézni, azt hiszem sikerült. Úgyhogy, ha sikerülne visszaállítani a régi állapotunkat is, megismernénk egymást az utcán. A mai helyzetben ez kérdéses. Ami az én képemet illeti, legalább is (vagy legalábbis).
Ha a technológia tart vissza a blokkolástól (magállj Ideghes...) küldj nekem levelet a teutegkukacgmailpontcom címre és kiteszem. Megjegyzem a fakó mozaik most nagy divat, nagyon meditarrános. Jöhet fénykép is.
-

2008. december 7., vasárnap

Szolgálati közlemény

Megkérem Fodor Zsolt memóriabajnokot, hogy látogasson el november 2-án kelt megjegyzéséhez, amelyet "Ideghes megtöri a blogstopot" (október 22.) bejegyzéshez fűzött, mert személyes üzenete érkezett. Szigorúan bizalmas! Remélem, tökéletes a konspiráció.
Kanyó Feri

2008. december 6., szombat

Egy lőszer meséje

Bajtársak!
A blogírásra történő felszólítás olvasása közben határozottan éreztem azt a finom bőrremegést, amelyre a Kalasnyikov lőszer is felfigyelt. A hirtelen elhatározásból következett a hirtelen felindulásból elkövetett blog-beírás. Ennek következtében kerülhettek bele az írásba apróbb ténybeli pontatlanságok.
A türelmetlenségem volt az oka, hogy mindez nyilvánosságra került. Nem szerettem volna, hogy így Mikulás táján itt állunk egy épkézláb blog-bejegyzés nélkül.
Jelentem, a kritikát megszívleltem, az írást átdolgoztam. Következhet tehát a most már véglegesnek tekintett, befejezett verzió.
Bajtársi üdvözlettel: Kanyó Feri

Egy lőszer meséje

Nekem is csak egy esélyt adott az élet.

Szépreményű, arany-csillogású 7,62 Kalasnyikov lőszerként láttam meg a napvilágot. Sokáig nem tündökölhettem, mert a gyártósor végén egy sötétzöld lőszeres láda sötétjébe zártak sok-sok társammal együtt. Másnap már utaztunk is a Magyar Néphadsereg Központi Raktárába.

Sorsom akkor dőlt el, amikor egy szép napon megemelték a ládámat és felrakták egy köhögő Csepel teherautó platójára.
- Ez a szállítmány Hódmezővásárhelyre, a gyalogezredhez megy. – hallottam az eligazítást.
Pedig kerülhettem volna máshova is. Ha egy kis szerencsém van még külföldre is eljuthattam volna: világot látni Egyiptomba, Kubába vagy valamely más izgalmas válságövezetbe. De nekem pont Hódmezővásárhely jutott.

Hosszú hónapokig csücsültünk tétlenül a laktanya lőszerraktárában. A szerencsésebbek persze naponta mehettek őrszolgálatba, meg ilyesmi. De az is unalmas lehet egy idő után. Különösen egy ilyen lapos-poros alföldi helyőrségben.

Aztán nekünk is felvirradt a nagy nap. A beszédfoszlányokból kiderült, hogy az egyetemista század éleslövészetére visznek bennünket a dóci lőtérre.
Hát ennél izgalmasabb életpályára számítottam.
Tizesével osztottak ki bennünket az izzadó tenyerű, zavarukban röhigcsélő újoncoknak. Közülük még senki sem szagolt puskaport. Az előttem lévő töltény még Héjjas Jánoshoz került, és máris szólították az én katonámat:

- Kanyó Ferenc honvéd!

Elsőként engem tárazott be, ami egyben azt is jelentette, hogy így lettem utolsó a tárban. Magyarul epizódszereplő. Sőt, a legutolsó statiszta egy tét nélküli vidéki előadáson. Mert az első három töltény legalább megmutathatta, mit tud. Milyen gyorsan tud megpördülni a huzagolt csőben, és a ballisztika szabályait követve becsapódni a céltáblába. Lehetőleg a közepébe. Mert azért rajtunk is múlik a találati pontosság. A tárban szorongó első három társam izgult is kellőképpen, mert ők egyéni fellépők voltak. Az ő produkciójukat külön-külön értékelte a zsűri a 100 méterre álló mellalak célkörein. Az utánuk következők a 200 méterre lévő futóalak leküzdésében vettek részt csoportosan, ezért közülük akár többen is sumákolhattak. Elég volt, ha egyikük eltalálja a célt. De nekem nagyobb ambícióim voltak. Mégis, rám csak a szakaszlövészetet lezáró össztűzben kerülhetett sor. Kissé rezignáltan várakoztam, de a vezényszó elhangzásakor mégis elkapott az annyit emlegetett harctéri idegesség.

- Második szakasz, tűz!

Hallottam a fegyverropogást, egy nagy durranást közvetlen közelről. Éreztem a puskapor szagát. A rugó felnyomott a tölténykamrába. Idegeim pattanásig feszültek, vártam az ütőszeg becsapódását …

Semmi.

Csalódás hasított belém. Mint egy coitus interruptus.
Ez a balfácán Kanyó honvéd egyes lövésre állította a Kalasnyikovot a vezényszó elhangzásakor. És én ottmaradtam. Csőretöltve.

A következő pillanatban megkönnyebbülést éreztem.
Újabb lehetőséget kaptam, hogy megmutassam, egyénileg mire vagyok képes. Mert így töltényelszámoláskor még visszakerülhetek a lőszeresládába, új kalandok várhatnak rám, és dicsőséggel fejezhetem be pályafutásomat egy igazán rátermett katonával. Szinte felujjongtam, amikor Kanyó honvéd kiemelt a Kalasnyikovból. Már alig vártam, hogy visszakerüljek a többiek közé.

A töltényelszámolás hozta a következő fordulatot. A nadrágzseb vásznán keresztül először éreztem azt a furcsa bőrremegést, amely később is előfordult, és Kanyó honvéd hirtelen elhatározásait kísérte. Ő legalábbis hirtelen elhatározásnak nevezte, míg mások inkább hülyeségnek tartották.

- Jelentem, a töltényeket felhasználtam.

Ez a mondat pecsételte meg a sorsomat. Ettől kezdve össze voltunk kapcsolva, mint a fény és az árnyék. Vagy mint a bűn és a bűnhődés.


Némán lapultam a zsebében, és fogalmam sem volt arról, hogy mit fog velem kezdeni. Azt hiszem, ő sem tudta igazán Én mindenesetre várakozó álláspontra helyezkedtem, és lőszeresláda helyett nadrágzsebben tértem vissza a hódmezővásárhelyi laktanyába. A körletben, amikor már csillapodott a katonák zsibongása, Kanyó honvéd óvatosan elővett, összezárt ujjait résnyire megnyitva rám nézett. A fejét bizonytalanul ingatta, és mintha egy kis szomorúság tükröződött volna a tekintetében. Majd gyorsan hátizsákjának egyik oldalzsebébe csúsztatott és gondosan meghúzta a csat szíját.
Itt sem volt rosszabb, mint a lőszeresládában. Sőt, puhaság vett körül, nem az a hideg-rideg sötétség, mint a ládában. Egy kis fény is beszűrődött, és határozottan tetszett a nyüzsgés körülöttem. Be kell vallanom, hogy azért egy kicsit hiányoztak mellőlem a többiek.

Eskütétel után felgyorsultak az események. A katonák között izgatott találgatás kezdődött, hogy ki milyen fegyvernemhez, melyik helyőrségbe fog kerülni. Mert az köztudott volt, hogy Hódmezővásárhelyen csak az alapkiképzést kapták meg az egyetemisták, a tényleges katonai szolgálatot máshol fogják teljesíteni.
Nagy titkolózás vette körül az átvezénylést. Olyan hírek is szárnyra kaptak, hogy aki Börgöndre kerül, abból rakétás lesz.

Október 30-án érkezett el a nagy nap, és az igazság pillanata.
Mindenki kimenőruhát öltött és készült a leszerelésre. Kanyó honvéd első dolga volt, hogy engem kiemelt a hátizsák oldalzsebéből és becsúsztatott katonainge bal felső zsebébe. Nem minden célzatosság nélkül, közvetlenül a szíve fölé. Egyébként azt vettem észre, hogy Kanyó honvéd hajlamos volt mindenféle közhelyet elfogadni és saját helyzetére alkalmazni.
Személyes érintettség miatt én csak a következők miatt aggódtam:
„Szerelmi bánat végére csak egy golyó tehet pontot.”
„A becsületen esett foltot csak vér moshatja tisztára.”
„A megaláztatásnak is véget lehet vetni egy jól célzott lövéssel.”
„A katona az utolsó töltényt magának szánja.” Meg ilyesmik.

Én a vadonatúj kimenőing gondosan begombolt zsebében lapultam és valóban testközelből tapasztaltam a következő órák-napok eseményeit. Közvetlenül érzékeltem Kanyó honvéd minden rezdülését.
Teljesen szabályosan kezdődött minden: a Kalasnyikovot leadta a fegyverraktárban, a gyakorlóruhát, rohamsisakot, csizmát, kapcát, törölközőt a ruharaktárban, gázálarcot, szimatszatyrot a vegyvédelmieknél. Sátorlap, gyalogsági ásó, pokróc és ágynemű is visszakerült eredeti helyére.
Egy szál kimenőruhában várta, hogy az ország mely szegletébe veti sorsa.

Délután piros parolis tüzértisztek jöttek, név szerint szólították a katonákat, és rendezték új alegységekbe. Minket is. Pontosabban Kanyó Ferenc honvédet: a T-üteg második szakaszába. Csak azért használok néha többes számot, mert szinte egy test, egy lélek lettünk a szoros együttlét alatt.
Szóval, minden érzelmi túlfűtöttségtől mentesen, csak a tényekhez ragaszkodva:
Az étkezdében kapták meg az első eligazítást új feletteseiktől, és máris szállhattak be a buszba. Az ám, BUSZ! Nem holmi nyitott platós teherautó, amellyel eddig leginkább a körletük és a birkaszaros gyakorlótér között szállítmányozták őket. Legfeljebb a dóci lőtérre. (Ahonnan – mint emlékezetes - a visszautat már együtt tettük meg!)
Nem! Buszra szállhattak, és ettől néhányan úgy érezték, mintha emberszámba vennék őket.
Erősen alkonyodott, amikor a konvoj kigördült a laktanya kapuján.

Mire a Tisza-hídon áthajtott a T-üteg, már öreg este lett. A buszok fényszórói erőlködve fúrták előre magukat az éjszakába. Az útvonalat úgy tervezték, hogy elkerülje a nagyobb településeket. Pillanatokra villant fel csak egy-egy helységnévtábla a tompított fényszórók sugarában. Ezért aztán a katonák hiába meresztették mohón tekintetüket az ablakon túli, civil világba – csak a vaksötétet látták.
Mintha egész Magyarországot elsötétítették volna ebből az alkalomból.

Én is majdnem az egész utat végigaludtam, attól kezdve, hogy megéreztem Kanyó Feri testének elernyedését és egyenletes szuszogását. Valamikor éjfél előtt, a börgöndi laktanya kultúrtermében tértem magamhoz, meghallva a katonák morgolódását. Utolsó vásárhelyi ellátmányként hurkakonzervet kaptak, és a rózsaszín zsirba fagyott, sajátos szagú „élelemmel” próbálták meg éhségüket elverni. Még szerencse, hogy forró teát meríthettek az ötven literes alumíniumkondérból. Ez valamelyest helyreállította lelki egyensúlyukat.

A juhhodály méretű, százágyas hódmezővásárhelyi hálóterem után már szinte családiasnak tűnt a húszfős hálóterem, igaz, hogy itt, kissé zsúfoltan, emeletes vaságyak sorakoztak. Viszont matracok voltak és nem szalmazsákok. Megszabadultak végre a Vásárhelyen rendszeresített, seprűnyélből készült stopkafától, amellyel reggelente kellett szögletessé böködni az éjjel madárfészekké átalakult szalmazsákot.
Kanyó Feri – legnagyobb bánatára – a hálóterem stratégiai pontjára került: az ajtótól számított második ágy emeletére, így a belépő elöljáró elsőként őt pillanthatta meg, elsőként az ő stokijába botlott bele.

Hogy miért részletezem mindezt? Mert órákon belül bűntény történt ezen a helyen, és ennek megoldásában nekem is jelentős szerep jutott.

No, de haladjunk sorjában. Lefekvéshez készülődve, egy időben négyen sürögtek-forogtak az ágyak közötti részen, ezért nem csoda, hogy Kanyó Feri olyan erővel dőlt neki a vaságynak, hogy azt még én is megéreztem. Annál is inkább, mert a vaságy kerete és Kanyó Feri mellkasa közé szorultam. A nemrégiben újramázolt ágy fekete festéke el is kenődött a kimenőingen, kirajzolva alakomat a zseb alsó részén. Persze annyira nem volt tökéletes a lenyomat, hiszen valamivel karcsúbbnak mutatott, de minden lényeges testrészem rajta volt: a tölténytalp, a hüvely és végül apró, hegyes háromszögként a mag.

A fájdalomtól Kanyó Feri ide pillantott, és meglepetten látta, hogy a tökéletesnek gondolt rejtekhelyre kenődött festék elárulja jelenlétemet.
Néhány pillanat múlva megéreztem az ismerős bőrremegést, és tudtam, Kanyó Feri hirtelen elhatározásra jutott, amit azonnal valamiféle tett fog követni.
Így is történt. A fal felé fordulva kigombolta az ingzsebet, ujjai közé csippentett, és határozott mozdulattal a nadrágjába sűlyesztett.

Az első börgöndi éjszakát trikóban, gatyában aludták át honvédeink. A kimenőruhák az ágy előtti stokikon, gondosan összehajtva várták a reggeli ébresztőt.

Másnap reggel a Rákóczi-induló hangjaira és a szokásos „Második szakasz! Ébresztő! Föl!” kiáltásra ébredtünk. Mindenki fölvette a gondosan összehajtogatott kimenőruhát, csak Kanyó Feri téblábolt határozatlanul és ing nélkül. Miután többszöri kérdezősködés után kiderült, hogy nem a megszokott ugratásról van szó, nyilvánvalóvá vált, hogy a hozzám legközelebb álló katona, Kanyó Feri ingét az éjszaka folyamán ellopták. Mert bizony az is stratégiai helyre került: az ajtótól egy lépésnyire, ahonnan egy pillanat alatt elemelhette a tettes.

A hivatalos börgöndi névsorolvasás még meg sem történt, de Kanyó honvéd nevét már megjegyezte a leendő szakaszparancsnok, a mélynövésű Sztankovics főtörzsőrmester. Ez pedig az összfegyvernemi álmoskönyv szerint semmi jóval nem kecsegtetett. Főleg nem Kanyó honvéd számára. De Sztankovics főtörzs sem érezhette magát ezek után biztonságban, hogy ilyen katonája van.

- Főtörzsőrmester elvtárs, kérek engedélyt jelenteni.
- Jelentsen.
- Kanyó honvéd jelentem, ellopták az én ingem.

Olyan ritmusban hangzott el a mondat, mintha az alkalmi rímfaragók költői versenyének utolsó helyezett művét adta volna elő egy amatőr versmondó.
A főtörzs fején előre-hátra billent a tányérsapka, mert mindenre számított, de ilyen jelentésre nem.
- Ellopták?
- El.
- Ki tette? - hangzott el a ravasz keresztkérdés, amivel csak időt akart nyerni a főtörzs.
- Nem tudom. De könnyen meg lehet találni, mert feltűnő ismertetőjele van. Egész pontos személyleírást tudok adni róla.
- Igen? Személyleírást? - Akkor jelentkezzen rendkívüli kihallgatásra Eperjesi főhadnagy elvtársnál! Ő majd kiadja a körözést.
- Értettem. – vágta magát vigyázzba Kanyó honvéd, hogy eleget tegyen a katonai alakiság követelményének.

Eperjesi főhadnagy mégsem Kanyó honvédtól értesült a lopásról. Sztankovics főtörzsőrmester jelentette neki, és azonnal magához rendelte a sértettet
- Még nem telt el tizenkét óra, hogy az egyetemisták betették a lábukat Börgöndre, és máris itt van az első problémás eset. Kényes ügy, bajtársi lopás. – csóválta a fejét Eperjesi főhadnagy.
- Ki ez a Kónya vagy Kanyó egyáltalán? - fordult Sztankovicshoz.
- Nem tudom.
Nem kellett sokáig várnia, mert már az ajtaja előtt álltunk.
- Lépjen be! – válaszolt határozottan kopogtatásunkra.
- Kanyó Ferenc honvéd jelentkezem!

Így történt, hogy a T-üteg ELSŐ rendkívüli ütegparancsnoki kihallgatásán (nem hivatalosan) én is jelen voltam. Kanyó honvéd nadrágzsebében, a bal heregolyó mellett.
„Három golyó egy nadrágban, azért nem semmi. Mi lenne, ha a végén snóbliznánk egyet a főhadnagy elvtárssal?” - gondoltam magamban. „Hány golyónk van összesen?” És fejben lejátszottam a partit.

Eperjesi főhadnagy közben részletesen kikérdezte Kanyó Ferit az elmúlt órák eseményeiről.
- És mi az a különleges ismertetőjel, amiről Sztankovics főtörzsőrmester elvtársnak említést tett? Kiről tud maga rendkívül pontos személyleírást adni?
- Nem kiről, hanem miről. Hát az ingemről – mondta teljes átéléssel Kanyó Feri.
- Na, ne nevettessen! Tudja maga hány khaki színű kimenőing van a laktanyában? Mi az a nagyon különleges ismertetőjel, ami alapján be lehetne azonosítani éppen a magáét? Talán belehímezte a monogramját? – szellemeskedett Eperjesi főhadnagy.
- Tegnap este, vagyis éjjel takarodóhoz készültem, és nekiestem a vaságynak. A fekete festék egy érdekes mintát hagyott a bal zseben. Olyat, amit le is tudnék pontosan rajzolni, ha kapok papírt és ceruzát. Olyan, mint egy furcsa morze-jel: ti-tá-ti. – magyarázta Kanyó Feri, és igyekezett rólam elterelni a figyelmet, mintha nem is az én alakom lenyomatát őrizné az inge. Úgy éreztem magam, mint akit megtagadtak. Persze tudtam, hogyha engem megtalálnának, nagyobb botrány kerekedne, mint harminc inglopásból. És akkor megnézhetné magát Feri barátom.
- Micsoda? Ti-tá-ti? – kérdezte elképedve Eperjesi főhadnagy.
- Igen, az „R” betű a morze ábécében.
- Na, rajzolja le akkor azt a ti-tá-ti figurát! – nyújtott át egy papírlapot Eperjesi.
- Ez a pici háromszög a ti, ez a hosszú téglalap a tá, ez a rövid, elfordított téglalap pedig megint a ti. – rajzolta méretarányosan Kanyó honvéd a papírlapra. És még be is satírozta.
Messziről nézve tényleg egy vastag tollal húzott pont-vonal-pontnak látszott, de én ráismertem saját magamra.

A kihallgatás végén Eperjesi főhadnagy utasította Sztankovicsot, hogy nyittassa ki a napossal a kimenőruha raktárt és hármasban nézzék át a bent lévő ruhákat. Ha Kanyó honvéd rajza alapján megtalálják az inget, akkor adják neki vissza, és vonják felelősségre a tettest. Ha nem találják meg, akkor HTK-zzanak Kanyó honvédre egy inget a szolgálatvezetőnél. Az egész ügyet még a délelőtt folyamán zárja le, és tegyen róla szóbeli jelentést.

A laktanyában gyorsan terjednek a hírek, és képesek pillanatokon belül rémhírré válni. A kommendáns században is futótűzként terjedt el a híre, hogy nem érdemes kikezdeni a T-üteges egyetemistákkal, mert rendkívül rafináltak. Láthatatlan cérnával morze jeleket hímeztek a ruhájukba. A hülye Samsula is ezen bukott le, és laktanyafogságra vágták, mert perceken belül megtalálták nála az előző éjszaka ellopott inget, amelybe az egyetemisták a morze abc „R” betűjét hímezték.
Biztos az is egy titkos rövidítés volt, hogy „R”, mint „Rábaszol, ha ellopsz!”

Egy ellenséget már biztosan szerzett magának Kanyó Feri Börgöndön.

Délelőtt felszerelkeztünk. Pontosabban Kanyó Feri volt az, aki megkapta - a többiekhez hasonlóan - a vastag szövetből készült téli gyakorlóruhát, immár piros parolival. Kissé viseltes volt, és érződött rajta a fertőtlenítő szaga. És jöttek sorra az egyes harcos kellékei: rohamsisak, szimatszatyor gázálarccal, hátizsák, pokróc, csizma, kapca, téli köpeny, molinó, csajka, kulacs, fülre hajtható prémes usanka. Visszaállt a Hódmezővásárhelyen megismert világrend. Engem azonnal átköltöztetett téli zubbonyának jobb külső zsebébe, ahol ismét biztonságban érezhettem magam. A sok kalandon átesett kimenőruhát- az ingen testem lenyomatával - pedig leadta a raktárban.
Már csak a géppisztoly hiányzott.

A géppisztolyt a fegyvermestertől kapta meg a fegyverszobában. A nagybajuszú őrmester fegyverolaj szagot árasztott maga körül. Egy vaskos, fekete kötésű könyvbe Kanyó Ferenc honvéd neve mellé akkurátusan beírta a gyári számot, a megjegyzés rovatba pedig – kellő átvizsgálás után – azt, hogy: csöve vakrozsdás. Kanyó Feri számára csalódás volt átvenni a géppisztolyt. No, nem azért, mert régi fegyvert kapott, hanem azért, mert a jól ismert Kalasnyikov helyett - ez egy dobtáras PPS volt.
Hiába menekített engem Dócról, Hódmezővásárhelyről fél országon át, Börgöndön már nem voltam csereszabatos.
Egy szempillantás alatt váltam használhatatlanná, feleslegessé.

Ebéd után együtt vonultunk át a kultúrterembe. Menet közben a zubbony zsebén keresztül éreztem a PPS géppisztoly ütemes lengését és az üres dobtár állandó dörzsölését. Ez egy kissé idegesített, de lehet, hogy csak a feleslegesség érzése miatt voltam olyan feszült. „Azért, merő tapintatból áttehetett volna a bal zsebébe!” – elégedetlenkedtem magamban.
A tájékoztatónak nevezett foglalkozást az elhárító tiszt tartotta, aki alapjáratban is fenyegető üzemmódban dolgozott. Most még rátett egy lapáttal. Valójában alig tudtam figyelni, mert saját sorsom, saját jövőm foglalkoztatott. Mihez fog kezdeni velem Kanyó Feri, miután használhatatlanná váltam számára? Egyáltalán együtt maradunk-e? És ha nem?
Valahonnan távolról hallottam az elhárító tiszt hangját, aki imperialista diverzánsokról, CIA ügynökökről beszélt, és arról hogy ez egy szigorúan titkos katonai objektum. A legtitkosabb egész Magyarországon. Meg kémkedésről, katonai titkok kifecsegésről, sőt hazaárulásról, katonai bíróságról és tizenkét év börtönbüntetésről. Meg hogy minden árulóra lesújt a törvény szigora.
Én még mindig a jövőmön töprengtem. Visszakerülök-e még valaha társaim közé? Be fog-e még valaki tárazni engem egy Kalasnyikovba?

A foglalkozás vége felé tértem vissza képzelgéseimből, amikor a kétoldalas nyilatkozatot kiosztották a katonáknak. Mire végigolvasta a szöveget, és kitöltötte a megfelelő rubrikákat, Kanyó Ferin valami furcsa remegés vett erőt. Gyanítottam, hogy ez nem lehet más, csak a félelem.
A titoktartási nyilatkozat aláírásával Kanyó Feri végleg és visszavonhatatlanul belekerült a katonagyárba, és én úgy éreztem, hogy a gépezet be fogja darálni. Miután átvették tőle a nyilatkozatot, és visszaült a helyére, önkéntelenül a zsebéhez nyúlt és kívülről megtapogatott.
Biztatást éreztem ki mozdulatából.

Hétfőn reggel a T-üteget szakaszonként felsorakoztatták a körlet előtt, arccal az épület felé. Én változatlanul ott lapultam Feri jobb zsebében. Az eligazítást, a lépcső tetején állva, régi ismerősöm: Eperjesi főhadnagy tartotta.
- Elvtársak!
A mai napon megkezdődik az önök szakmai kiképzése. A foglalkozásokat nyolc és tizenhárom óra között az „Objektum” tantermeiben tartják a szaktanárok. - És karjával a laktanya közepén húzódó három méter magas betonkerítés felé intett. - Felhívom a figyelmüket, hogy az ”Objektum” szigorúan titkos terület. Tilos bármiféle jegyzetelésre alkalmas anyag, eszköz bevitele vagy kihozása. Katonakönyvükön és zsebkendőn kívül semmi ne legyen a zsebükben. Ezt a biztonsági szabályt minden beléptetéskor, akár személyi motozás alkalmazásával is ellenőrizzük. Akinek bármiféle papír, jegyzetfüzet vagy íróeszköz van a zsebében, az eligazítás után lépjen ki és tegye a kosárba, A foglalkozás után a naposasztalnál visszakapja.

Halk moraj futott végig a sorok között, de én tudtam, hogy bennünket, pontosabban Kanyó Ferit, ennél nagyobb veszély fenyegeti a személyi motozással, hiszen „engedély nélkül birtokolt éles lőszerként” jegyzőkönyveznének, ha rám találnak. Feri pedig valószínűleg mehetne a „futkosóra”.
Eperjesi főhadnagy még tartotta az eligazítást, de arra már egyikünk sem figyelt oda igazán. Azon törtük a fejünket, hogy miként kerülhetnénk ki, ebből a kutyaszorítóból. Szerencsére még volt néhány percünk, hogy átgondoljuk a helyzetet.

Az én lehetőségeim korlátozottak voltak: a zubbonyzsebbe voltam bezárva. Megpróbáltam ide-oda mocorogni, hátha találok valami felfeslett varrást, amin keresztül esetleg ki tudnék csusszanni. Persze kivárva a megfelelő alkalmat, nehogy éppen a jó szándékom sodorja bajba szegény Ferit.
Szinte hallottam, hogy Feri fejében is kattognak a kerekek. Megpróbált ő is valamilyen megoldást kieszelni. Aggodalmam mégis növekedett, amikor megéreztem azt a furcsa remegést, amit a titoktartási nyilatkozat aláírásakor tapasztaltam nála szombaton.
Feri félt. A félelem pedig könnyen lebéníthatja az embert.

Gyorsan eltelt ez a néhány perc, és máris felhangzottak a vezényszavak:

- Foglalkozásra szakaszonként elvonulni.

- Első szakasz, balra át! Lé-pés in-dulj! - és elvonultak.

- Második szakasz, balra át! Lé-pés in-dulj!

- Bal. Bal. Bal, jobb, bal.
- Bal. Bal. Bal, jobb, bal. - Pattogtak Sztankovics főtörzsőrmester vezényszavai és a szakaszunk mozgásba lendült.

Már bekanyarodtunk az „Objektum”-hoz vezető úton, amikor megéreztem, hogy Feri cselekvésre szánta el magát. Kigombolta a zsebet, amelyben lapultam és a markába szorított. A másik zsebéből pedig előhúzta a zsebkendőjét, mint aki az orrát készül kifújni. Széthajtogatás közben „véletlenül” földre ejtette a zsebkendőt. Néhány másodperces késleltetéssel megfordult, és visszairamodott az elhullajtott zsebkendőért, kisebb kavarodást okozva a hátsó sorokban. Miközben lehajolt az úttesten heverő zsebkendőért, engem laposan becsúsztatott az út menti árokba, a lehullott nyárfalevelek közé Bravúros koreográfia volt. Sztankovics főtörzsőrmester egyből felfigyelt a kavarodásra, de már csak azt látta, hogy egyik katonája felemel valamit a földről.
- Maga mit csinál ott, katona? – kiáltott rá.
- Elvesztettem zsebkendőmet – lobogtatta meg a „corpus delicti”t Feri
- Már megint maga az, Kanyó honvéd? Maga állandóan elveszít valamit? No, álljon vissza a helyére.
Ács Álhadnagy is előpattant valahonnan
- Mi az? Nem képesek kétszáz métert szakaszkötelékben megtenni? No sétáltassa meg őket! De nótázva!

Nemsokára felhangzott a távolból:
Jó időben, rossz időben
Hordom kedves fegyverem.

Én pedig nyugodtan, mozdulatlanul hevertem az avarban. Megkönnyebbültem, hogy Feri kikerült ebből a fenyegetett helyzetből. Csak ezután gondoltam magamra. És csendben kezdtem tervezni a jövőt, hiszen jobb rejtekhelyet is találhat számomra, mint a saját ruházata. Reméltem, hogy valamikor értem jön majd.

Alig kezdődtek el a délelőtti foglalkozások az „Objektum”-ban, amikor laktanyások jelentek meg az úton az ügyeletes tiszt vezetésével. Vesszőseprűvel, lapáttal, gereblyével voltak felszerelve. Tőlem hallótávolságra álltak meg.
- No, emberek! Akkor itt a betonkerítés végén kezdjék el a munkát. Seperjék tisztára az utat, takarítsák ki az árkot, gyűjtsék egy kupacba a faleveleket és égessék el! Ebédig végezzenek! Meg vagyok értve?
- Értettük.

A laktanyások – lehettek vagy öten – nem nagy lelkesedéssel sepergettek, és kapirgálták gereblyével az árok oldalát Mégis rossz érzés kerített hatalmába, mert mindinkább a közelemben topogtak, és egyre több levelet halmoztak fel körülöttem. Amikor pedig megéreztem az avar kesernyés füstjét, tudtam, hogy nagyon-nagy szerencsére lenne szükségem, hogy Ferihez hasonlóan én is megússzam ezt a veszélyhelyzetet. A lángok már a közelben lobogtak, és bizonyossá vált, hogy innen már nincs menekülés számomra. Eszembe jutott, hogy milyen fényes, hősi pályáról álmodtam hajdanán.
A forróság már-már az elviselhetetlenségig fokozódott.

Az utolsó pillanatokban lepergett előttem rövid életem filmje: a szeles dóci lőtértől kezdve, a százágyas hódmezővásárhelyi körleten át, a Börgöndig tartó éjszakai buszozásig. Az izgalmas nyomozás, és az első ütegparancsnoki kihallgatás. Felvillant előttem a fegyverszobában átélt csalódás, a ma reggeli sorakozó, és az elválás pillanata… Utoljára Feri kezét láttam, amint a levelek közé csúsztatott...
A második szakasz távolodó énekét már elnyomta egy közeli durranás…

Kanyó Feri

Jó dolog a számláló, Csíkos Miklós!

Jó, hogy föltetted a számlálót, érdekes dolgokat látni rajta.
Tegnap Nelsonból olvastak bennünket, ausztrál zászló alatt, ma meg
Budaörsről - oké, ott hárman is laktok, de ki figyel Perbálról?
A múltkori Kolozsvár is ki lehetett?
Üdv: T-Bandi Sashalomról (kár, hogy ezt simán Budapestként jelzi)

2008. december 5., péntek

"Discutare humanum est, meg errare is."

T-ütegnek Összfegyvernemi Figyelem, határokon innen és túl!!!
Kanyó Bajtárs, és minden hűséges és hűtlen Blokk Író/Olvasó Bajtárs figyelmébe!




Nehéz, mondhatni jellempróbáló naphoz ért a T-Üteg emlékközössége.
Kanyó bajtárs, egyébként dícséretes, emlékeit olvasva , a hadtörténeti hűség és hitelesség kedvéért kénytelen vagyok némi opponálást bejelenteni, ahogy a hős római légiókban szokás volt az ehhez hasonló esetekben mondani:

"Discutare humanum est, meg errare is."

1."Talán csak az összfegyvernemi evőeszközkészlet maradt nála, mert a hosszú út során arra még szükségük lehetett a katonáknak."

2. Deszki lőtér.




Ad. 1.
Az öszfegyvernemi étkészletet, mely állt egy kanálból, egy villából, egy késből és az ezt összetartó különlegesen kiképzett konzervnyitóból-mely e hármas pászent egyben tartását szolgálta- emlékeim szerint nem Hmvh-n, hanem b-i szép napjaink vége felé kaptuk meg, jó vastagon bezsírozva és zsírhatlan papírba csomagolva. E készlet nem sokkal később a közforgalomban is megjelent, mint camping evőkészlet. Az eszcájg anyaga rozsdamentes acél volt.

Jó súllyal bírt, miért is ha a jobb nadrágunk oldalzsebébe-az addig rendszeresített Összfegyvernemi Védőkanál(vajh kitől származik e név??)helyeztük, akkor eme addicionális tömeg lépéseink energia igényét jelentősen megnövelte. Minthogy ez is a honvéd napi kötelzető felszereléséhez tartozott elvileg hordanunk kellett volna. De nem használtuk, mivel az elmosásuk elég körülményes volt, és ehelyett a kényelmes és könnyű alaminiumkanál rendszerben tartása mellett döntöttünk.

Ad. 2.
Azt bizony Dóc-nak hívták!



Fodor valamint Kanyó Bajtársat tartalmas és vitézül végzett blokkbeírásaikért szeretném a Példamutató Összfegyvernemi Blókkbeíró Obsitos kitüntetésre felterjeszteni..

Bajtársi üdvözlettel,
Ideghes sk.

2008. december 4., csütörtök

Egy lőszer meséje II.

(folytatás)
Némán lapultam a zsebében, és fogalmam sem volt arról, hogy mit fog velem kezdeni. Azt hiszem, ő sem tudta igazán Én mindenesetre várakozó álláspontra helyezkedtem, és lőszeresláda helyett nadrágzsebben tértem vissza a hódmezővásárhelyi laktanyába. A körletben, amikor már csillapodott a katonák zsibongása, Kanyó honvéd óvatosan elővett, összezárt ujjait résnyire megnyitva rám nézett. A fejét bizonytalanul ingatta, és mintha egy kis szomorúság tükröződött volna a tekintetében. Majd gyorsan hátizsákjának egyik oldalzsebébe csúsztatott és gondosan meghúzta a csat szíját.
Itt sem volt rosszabb, mint a lőszeresládában. Sőt, puhaság vett körül, nem az a hideg-rideg sötétség, mint a ládában. Egy kis fény is beszűrődött, és határozottan tetszett a nyüzsgés körülöttem. Be kell vallanom, hogy azért egy kicsit hiányoztak mellőlem a többiek.

Eskütétel után felgyorsultak az események. A katonák között izgatott találgatás kezdődött, hogy ki milyen fegyvernemhez, melyik helyőrségbe fog kerülni. Mert az köztudott volt, hogy Hódmezővásárhelyen csak az alapkiképzést kapták meg az egyetemisták, a tényleges katonai szolgálatot máshol fogják teljesíteni.
Nagy titkolózás vette körül az átvezénylést. Olyan hírek is szárnyra kaptak, hogy aki Börgöndre kerül, abból rakétás lesz.

Október 30-án érkezett el a nagy nap, és az igazság pillanata.
Mindenki kimenőruhát öltött és készült a leszerelésre. Kanyó honvéd első dolga volt, hogy engem kiemelt a hátizsák oldalzsebéből és becsúsztatott katonainge bal felső zsebébe. Nem minden célzatosság nélkül, közvetlenül a szíve fölé. Egyébként azt vettem észre, hogy Kanyó honvéd hajlamos volt mindenféle közhelyet elfogadni és saját helyzetére alkalmazni.
Személyes érintettség miatt én csak a következők miatt aggódtam:
„Szerelmi bánat végére csak egy golyó tehet pontot.”
„A becsületen esett foltot csak vér moshatja tisztára.”
„A megaláztatásnak is véget lehet vetni egy jól célzott lövéssel.”
„A katona az utolsó töltényt magának szánja.” Meg ilyesmik.

Én a vadonatúj kimenőing gondosan begombolt zsebében lapultam és valóban testközelből tapasztaltam a következő órák-napok eseményeit. Közvetlenül érzékeltem Kanyó honvéd minden rezdülését.
Teljesen szabályosan kezdődött minden: a Kalasnyikovot leadta a fegyverraktárban, a gyakorlóruhát, rohamsisakot, csizmát, kapcát, törölközőt a ruharaktárban, gázálarcot, szimatszatyrot a vegyvédelmieknél. Sátorlap, gyalogsági ásó, pokróc és ágynemű is a helyére került. Talán csak az összfegyvernemi evőeszközkészlet maradt nála, mert a hosszú út során arra még szükségük lehetett a katonáknak.

Délután piros parolis tüzértisztek jöttek, név szerint szólították a katonákat, és rendezték új alegységekbe. Minket is. Pontosabban Kanyó Ferenc honvédet: a T-üteg második szakaszába. Csak azért használok néha többes számot, mert szinte egy test, egy lélek lettünk a szoros együttlét alatt.
Szóval, minden érzelmi túlfűtöttségtől mentesen, csak a tényekhez ragaszkodva:
Az étkezdében kapták meg az első eligazítást új feletteseiktől, és máris szállhattak be a buszba. Az ám, BUSZ! Nem holmi nyitott platós teherautó, amellyel eddig leginkább a körletük és a birkaszaros gyakorlótér között szállítmányozták őket. Legfeljebb a deszki lőtérre. (Ahonnan – mint emlékezetes - a visszautat már együtt tettük meg!)
Nem! Buszra szállhattak, és ettől néhányan úgy érezték, mintha emberszámba vennék őket.
Erősen alkonyodott, amikor a konvoj kigördült a laktanya kapuján.

Mire a Tisza-hídon áthajtott a T-üteg, már öreg este lett. A buszok fényszórói erőlködve fúrták előre magukat az éjszakába. Az útvonalat úgy tervezték, hogy elkerülje a nagyobb településeket. Pillanatokra villant fel csak egy-egy helységnévtábla a tompított fényszórók sugarában. Ezért aztán a katonák hiába meresztették mohón tekintetüket az ablakon túli, civil világba – csak a vaksötétet látták.
Mintha egész Magyarországot elsötétítették volna ebből az alkalomból.

Én is majdnem az egész utat végigaludtam, attól kezdve, hogy megéreztem Kanyó Feri testének elernyedését és egyenletes szuszogását. Valamikor éjfél előtt, a börgöndi laktanya kultúrtermében tértem magamhoz, meghallva a katonák morgolódását. Utolsó vásárhelyi ellátmányként hurkakonzervet kaptak, és a rózsaszín zsirba fagyott, sajátos szagú „élelemmel” próbálták meg éhségüket elverni. Még szerencse, hogy forró teát meríthettek az ötven literes alumíniumkondérból. Ez valamelyest helyreállította lelki egyensúlyukat.

A juhhodály méretű, százágyas hódmezővásárhelyi hálóterem után már szinte családiasnak tűnt a húszfős hálóterem, igaz, hogy itt, kissé zsúfoltan, emeletes vaságyak sorakoztak. Viszont matracok voltak és nem szalmazsákok. Megszabadultak végre a Vásárhelyen rendszeresített, seprűnyélből készült stopkafától, amellyel reggelente kellett szögletessé böködni az éjjel madárfészekké átalakult szalmazsákot.
Kanyó Feri – legnagyobb bánatára – a hálóterem stratégiai pontjára került: az ajtótól számított második ágy emeletére, így a belépő elöljáró elsőként őt pillanthatta meg, elsőként az ő stokijába botlott bele.
Hogy miért részletezem mindezt? Mert órákon belül bűntény történt ezen a helyen, és ennek megoldásában nekem is jelentős szerep jutott.

No, de haladjunk sorjában. Lefekvéshez készülődve, egy időben négyen sürögtek-forogtak az ágyak közötti részen, ezért nem csoda, hogy Kanyó Feri olyan erővel dőlt neki a vaságynak, hogy azt még én is megéreztem. Annál is inkább, mert a vaságy kerete és Kanyó Feri mellkasa közé szorultam. A nemrégiben újramázolt ágy fekete festéke el is kenődött a kimenőingen, kirajzolva alakomat a zseb alsó részén. Persze annyira nem volt tökéletes a lenyomat, hiszen valamivel karcsúbbnak mutatott, de minden lényeges testrészem rajta volt: a tölténytalp, a hüvely és végül apró, hegyes háromszögként a mag.

A fájdalomtól Kanyó Feri ide pillantott, és meglepetten látta, hogy a tökéletesnek gondolt rejtekhelyre kenődött festék elárulja búvóhelyemet.
Néhány pillanat múlva megéreztem az ismerős bőrremegést, és tudtam, Kanyó Feri hirtelen elhatározásra jutott, amit azonnal valamiféle tett fog követni. Így is történt. A fal felé fordulva kigombolta az ingzsebet, ujjai közé csippentett, és határozott mozdulattal a nadrágjába sűlyesztett.

Az első börgöndi éjszakát trikóban, gatyában aludták át honvédeink. A kimenőruhák az ágy előtti stokikon, gondosan összehajtva várták a reggeli ébresztőt.

Másnap reggel a Rákóczi-induló hangjaira és a szokásos „Második szakasz! Ébresztő! Föl!” kiáltásra ébredtünk. Mindenki fölvette a gondosan összehajtogatott kimenőruhát, csak Kanyó Feri téblábolt határozatlanul és ing nélkül. Miután többszöri kérdezősködés után kiderült, hogy nem a megszokott ugratásról van szó, nyilvánvalóvá vált, hogy a hozzám legközelebb álló katona, Kanyó Feri ingét az éjszaka folyamán ellopták. Mert bizony az is stratégiai helyre került: az ajtótól egy lépésnyire, ahonnan egy pillanat alatt elemelhette a tettes.

A hivatalos börgöndi névsorolvasás még meg sem történt, de Kanyó honvéd nevét már megjegyezte a leendő szakaszparancsnok, a mélynövésű Sztankovics főtörzsőrmester. Ez pedig az összfegyvernemi álmoskönyv szerint semmi jóval nem kecsegtetett. Főleg nem Kanyó honvéd számára. De Sztankovics főtörzs sem érezhette magát ezek után biztonságban.

- Főtörzsőrmester elvtárs, kérek engedélyt jelenteni.
- Jelentsen.
- Kanyó honvéd jelentem, ellopták az én ingem.

Olyan ritmusban hangzott el a mondat, mintha az alkalmi rímfaragók költői versenyének utolsó helyezett művét adta volna elő egy amatőr versmondó.
A főtörzs fején előre-hátra billent a tányérsapka, mert mindenre számított, de ilyen jelentésre nem.
- Ellopták?
- El.
- Ki tette? - hangzott el a ravasz keresztkérdés, amivel csak időt akart nyerni a főtörzs.
- Nem tudom. De könnyen meg lehet találni, mert feltűnő ismertetőjele van. Egész pontos személyleírást tudok adni róla.
- Igen? Személyleírást? - Akkor jelentkezzen rendkívüli kihallgatásra Eperjesi főhadnagy elvtársnál! Ő majd kiadja a körözést.
- Értettem. – vágta magát vigyázzba Kanyó honvéd, hogy eleget tegyen a katonai alakiság követelményének.

Eperjesi főhadnagy mégsem Kanyó honvédtól értesült a lopásról. Sztankovics főtörzsőrmester jelentette neki, és azonnal magához rendelte a sértettet
- Még nem telt el tizenkét óra, hogy az egyetemisták betették a lábukat Börgöndre, és máris itt van az első problémás eset. Kényes ügy. – csóválta a fejét Eperjesi főhadnagy.
- Ki ez a Kónya vagy Kanyó egyáltalán? - fordult Sztankovicshoz.
- Nem tudom.
Nem kellett sokáig várnia, mert már az ajtaja előtt álltunk.
- Lépjen be! – válaszolt határozottan kopogtatásunkra.
- Kanyó Ferenc honvéd jelentkezem!

Így történt, hogy a T-üteg ELSŐ rendkívüli ütegparancsnoki kihallgatásán (nem hivatalosan) én is jelen voltam. Kanyó honvéd nadrágzsebében, a bal heregolyó mellett.
„Három golyó egy nadrágban, azért nem semmi. Mi lenne, ha a végén snóbliznánk egyet a főhadnagy elvtárssal?” - gondoltam magamban, és fejben lejátszottam a partit.

Eperjesi főhadnagy közben részletesen kikérdezte Kanyó Ferit az elmúlt órák eseményeiről.
- Mi az a különleges ismertetőjel, amit Sztankovics főtörzsörmester elvtársnak említett? Kiről tud maga rendkívül pontos személyleírást adni?
- Nem kiről, hanem miről. Hát az ingemről. Azon található a különös ismertetőjel. - válaszolta Kanyó Feri teljes átéléssel.
- Tudja azt, hány ilyen khaki színű ing van a körletben? És mi az a nagyon különleges ismertetőjel, ami alapján be lehetne azonosítani éppen a magáét? Talán belehímezte a monogramját? - szellemeskedett Eperjesi főhadnagy.
- Tegnap este, vagyis éjjel takarodóhoz készültem, és nekiestem a vaságynak. A fekete festék egy érdekes mintát hagyott a bal zseben. Olyat, amit le is tudnék pontosan rajzolni, ha kapok papírt és ceruzát. Olyan, mint egy furcsa morze-jel: ti-tá-ti. - magyarázta, és igyekezett rólam elterelni a figyelmet, mintha nem is az én alakom lenyomatát őrizné az inge. Úgy éreztem magam, mint akit megtagadtak. Persze tudtam, hogyha engem megtalálnának, nagyobb botrány kerekedne, mint harminc inglopásból. És akkor megnézhetné magát Feri barátom.
- Micsoda? Ti-tá-ti? – kérdezte elképedve Eperjesi főhadnagy.
- Igen, az „R” betű a morze ábécében.
- Na, rajzolja le akkor azt a ti-tá-ti figurát! – nyújtott át egy papírlapot Eperjesi.
- Ez a pici háromszög a ti, ez a hosszú téglalap a tá, ez a rövid, elfordított téglalap pedig megint a ti. – rajzolta méretarányosan Kanyó honvéd a papírlapra. És még be is satírozta.
Messziről nézve tényleg egy vastag tollal húzott ti-tá-ti-nek látszott, de én ráismertem saját magamra.

A kihallgatás végén Eperjesi főhadnagy utasította Sztankovicsot, hogy nyittassa ki a napossal a kimenőruha raktárt és hármasban nézzék át a bent lévő ruhákat. Ha Kanyó honvéd rajza alapján megtalálják az inget, akkor adják neki vissza, és vonják felelősségre a tettest. Ha nem találják meg, akkor HTK-zzanak Kanyó honvédre egy inget Csata őrmesternél. Az egész ügyet még a délelőtt folyamán zárja le, és tegyen róla szóbeli jelentést.

A laktanyában gyorsan terjednek a hírek, és képesek pillanatokon belül rémhírré válni. A komendáns században is futótűzként terjedt el a híre, hogy nem érdemes kikezdeni a T-üteges egyetemistákkal, mert rendkívül rafináltak. Láthatatlan cérnával morze jeleket hímeztek a ruhájukba. A hülye Samsula is ezen bukott le, és laktanyafogságra vágták, mert perceken belül megtalálták nála az előző éjszaka ellopott inget, amelybe az egyetemisták a morze abc „R” betűjét hímezték. Biztos az is egy titkos rövidítés volt, hogy „R”, mint Ráb.szol, ha ellopsz!”

Kanyó Feri
(folyt. köv.)

2008. december 3., szerda

Cetereum censeo a blokkírás is folytatandó!

Cetereum censeo a blokkírás is folytatandó!

"ŰŰErről beszéltem az Astoriában a fiúknak és le is lettem beszélve, minek kódorogjunk a romok között. Pedig érdemes lenne, amíg vannak. Idén ne menjünk, de jövőre felderítem a terepet és ha van……"

Bajtársak!
Bár részt vettem asztória népének területén tartott, dicsőséges nov.7-ei összejövetelünkön, szinte nem is késtem, legfeljebb 5percet, de lemaradtam erről a blokkban olvasható Csikósmiklósgábor bajtársi javaslatról, vagy a sűrű hátlapogatás közt nem hallhattam meg azt.

Mielőtt még az egyetnemértés konkolyával(jövőre talán konkojával) lennék bevádolva, igenis pártolom a blokkkészítés(muszáj- és nem muszály- a három ká) terén igen eredményes harcfeladatokat teljesítő bajtársunk e javaslatát, aki eddig is komoly szakmai felkészültséggel egyengeti az idő mély kútjából feltörő, sűrűnfolyó emlékömleny áradásának útját(ejtendő út-ját, ahogy ezt K.et. A PÁRT főtitkára oly szépen deklamálta anno cedenbal). Mint tudjuk, mi buzgó blokkolvasók, e kimeríthetetlen kút forrása Fodor bajtárs elméjéből( netán elmemélyéből) táplálkozik, mintegy fároszként rávilágítva a blokkírásban oly lusta többség sumák magatartására. Nem a laktanyában vagyuk -az nem núúúdiatelep, szólt Eperjesi főhdgy. Ütegpk.,- hogy folytosan és üzletszerűen sumákoljuk! Már Zalányi Sumák sem a régi, hiszen ő nem sumákolta el a találkozót, oh tempora mutandur!

Bajtársak e téren semmi görénykedés( á propos ezek meg lettek-e már discutálva??!!)!!!!

Az idézetben feltett javaslat elfogadása melletti, mélylélektanilag is indokolható, megalapozottságához kétség nem férő válaszom:

Miért ne??
Igenis ott kell lennünk legszebb bajtársi emlékeink színhelyén, hogy esetleg találkozzunk az azóta is ott kódorgó Genius Locival. (Nem Laci!!)

De ne legyünk szűkkeblűek, és emeljük ki Tokai bajtárs helytálását is, a felderítési, az elhárítási és nem utolsó sorban a komendánsi feladatok( többszöri táborozás idegen harcterületeken) magasszintű, szakszerű megoldása terént.

E három bajtárs kitüntetését javaslom!!!(pl 20-25 dkg -tényleg mennyi volt?- dohverte nápolyi+korsó sör+ zene: a Felkelő nap háza elnyomva a csak nyári menetrend szerint, a kerítés tövében, főleg csehszlovák nyaralókkal közlekedő Miskolc-Siófok vonatok dübörgésével , saját köccségre, a kerítés mellett elfogyasztva. )

Ideghes

Meglettek MD Ideghes elveszett feljegyzései!

T-Brandy!
Bár Régeni bajtárs megkerülésének már többször örvendhettünk, mégis a cimzettek miatt vélem blokkbavalónak minősíteni: mondván Repetitio est mater studiorum, hátha azok a pernehajderek, akik a bajtársi lelkületnek ily mértékben fittyet hánynak, hogy tudniillik semmi érdemlegeset sem tesznek az oral histeria fennmaradásáért, hátha magukba szállnak és megkeresik a T-ütegblogstop-ot, s olvasván dicső hadtörténelmi múltunk jeles tettein elébb-utóbb a bajtársiasság érzetének hevülete, majd az emlékek végtelen folyama is felbuzog bennük.

Igen örvendek, hogy Csikósmiklós kikerült a gyengélkedőről, ha jól olvastam.

Visszalapozva a blokkban,- próbálj csak meg egy blogban csak úgy, kedvedre lapozgatni, az bizony noncense, merthogy annak lapja nincs, úgyám, szóval ezér' maradok a blokknál. F.Zs. bajtársunk említést tesz az egyik oldalon, még ha az oldalszámozás dátum szerint megyen is, a Don -kanyarról. Szerintem mint fizikai hely is nevezetes, mert ez a Börgönd -Fehérvár bekötő útvonalon egy tényleges kanyar volt, és nevét azért kapta, mert a hó, ha volt, akkor az bizony rendesen befújta és akkor katonáknak kellett az utat járhatóvá tenni, lehetőleg éjfélkor.
Na egy ilyen alkalommal tülünk is vittek bajtársakat, közöttük volt Gábor András bajtársunk, akinek sikerült ot megfázni, tüdőgyulladást kapni, mert a hóhányásban kiizzadt. A dolog szépsége, hogy oda vissza nyitott teherautón szállították őket. Csakhogy a tüdőgyulladás egy kissé elhúzódott, s végül is Bp.-en a Honvéd Kórházban kezelték az igazán nem törékeny termetű s fizikumú Bandinkat, ahol is meglátogattuk. Bandi egyébként csak egy hangerővel tudott kommunikálni, úgy kb. 150db környékén, de ha suttogott akkor is ez volt a az érték. Indulatbol, nem emlékszem, hogy a hangját felemelte volna, igaz ez a fentiek miatt úgyse sikerült volna neki.
Ezen a Fehérvárra hadi utu .... történt más is, ez, úgy vettem észre, nincs a lapozhatatlan elektromos jegyzetek között, amikor Móka koma és Keraban a Vasfejű csak későn, a vonat indulás után jutott ki a laktanyából. Ekkor nem maradt más lehetőségük, mint a begyaloglás Fehérvárra, s tán ráadásul ez szombaton történt. A stopolás tiltott dolog, volt, merhogy a katona összfegyvernemi jelzéséről az imperilista ügynök(cia, gehlen, fonaetikusan, akkor még moszad nem létezett az éberségi szaxótárban) rájön a kiskatona(kinek a feje van elől , de a farka irányítja- Hygéne szds et. mélyfilózófiai lényeglátása) szolgálatára, és így könnyen kikérdezhetővé válik, s így államtitkot árulhat el. Na szóval ottan ballagott két bajtársunk, amikor talán egy Wartburg hangja tűnt fel a laktanya felől (jó kis képzavar mi, de direkte benne hagyom), és bajtársaink e hangforrást leíntették, az meg is állt, és fenti két bajtársukn a fehérvári útírány megjelölve beszálltak a veztő szíves invitálására, hogy gyorsabban visszaérjenek a laktanyába, egy kis laktanyára, mert a sofőr Elkán Károly(Sir Khán) volt foglakozását nézve laktanyaparancsnok. Nevével később, ha figyelmesen olvastuk a sajtót, az Antall-kormány OLP(Országos Légvédelmi Parancsnokság) parancsnokaként találkozhattunk.
Bajtársak! Kérem e jelentős esemény teljes discussióját!! Főleg, ha ezt, az érintettek tennék meg!!!

Kese, Vitéz Gábor, Érsek(Mosonmagyróvári Egyetemen volt utoljára) Lengyel Miklós hol vannak, ügyeletes alegységben, őrségben Őrségen, vagy a Romkert árnyában napoznak(ez is jó kis zavarosság ugye)??? Szólni kéne a naposnak, de a világértse akarlak felébreszteni.
i



--------------------------------------------------------------------------------
From: zfodor@arkwright.com [mailto:zfodor@arkwright.com]
Sent: Tuesday, October 21, 2008 7:05 PM
To: karl-dobos@versanet.de; v.friedrich@iaea.org; Máthé Dénes; imolnar@danubia.hu; papaa@tolnanet.hu; zaray@ludens.elte.hu
Subject: Toprongy honved



* Kedves Borgondtoltelek Vegyeszek!


Ektelenul irok, mert igy mindenki el tudja olvasni.
Toprongy honvednak (Regeni Peternek, Durcinak) november 7-en erettsegi talalkozoja lesz, es ebbol a celbol Budapesten fog tartozkodni. Ebbol az alkalombol Tokai Bandi valoszinuleg egy T uteges osszeroffenest probal szervezni azokban a napokban. Ha valakit eredekel a dolog, irjon neki (tokai@externet.hu). Nemregiben Toprongyon kivul Liptak, Zalanyi (Sumak) es Lokos (Lokos, elso rovid, masodik hosszu) is elokerultek.


Üdv:
F. Zs. honv./Uncle Sam

* Turczi es a katonasag egyutt

2008. december 1., hétfő

Egy lőszer meséje

Nekem is csak egy esélyt adott az élet.

Szépreményű, arany-csillogású 7,62 Kalasnyikov lőszerként láttam meg a napvilágot. Sokáig nem tündökölhettem, mert a gyártósor végén egy sötétzöld lőszeres láda sötétjébe zártak sok-sok társammal együtt. Másnap már utaztunk is a Magyar Néphadsereg Központi Raktárába.

Sorsom akkor dőlt el, amikor egy szép napon megemelték a ládámat és felrakták egy köhögő Csepel teherautó platójára.
- Ez a szállítmány Hódmezővásárhelyre, a gyalogezredhez megy. – hallottam az eligazítást.
Pedig kerülhettem volna máshova is. Ha egy kis szerencsém van még külföldre is eljuthattam volna: világot látni Egyiptomba, Kubába vagy valamely más izgalmas válságövezetbe. De nekem pont Hódmezővásárhely jutott.

Hosszú hónapokig csücsültünk tétlenül a laktanya lőszerraktárában. A szerencsésebbek persze naponta mehettek őrszolgálatba, meg ilyesmi. De az is unalmas lehet egy idő után. Különösen egy ilyen lapos- poros alföldi helyőrségben.

Aztán nekünk is felvirradt a nagy nap. A beszédfoszlányokból kiderült, hogy az egyetemista század éleslövészetére visznek bennünket a deszki lőtérre.
Hát ennél izgalmasabb életpályára számítottam.
Ötösével osztottak ki bennünket az izzadó tenyerű, zavarukban röhigcsélő újoncoknak. Közülük még senki sem szagolt puskaport. Az előttem lévő töltény még Héjjas Jánoshoz került, és máris szólították az én katonámat:

- Kanyó Ferenc honvéd!

Elsőként engem tárazott be, ami egyben azt is jelentette, hogy így lettem utolsó a tárban. Magyarul epizódszereplő. Sőt, a legutolsó statiszta egy tét nélküli vidéki előadáson. Mert az első három töltény legalább megmutathatta, mit tud. Milyen gyorsan tud megpördülni a huzagolt csőben, és a ballisztika szabályait követve becsapódni a céltáblába. Lehetőleg a közepébe. Mert azért rajtunk is múlik a találati pontosság. Sajnos, csak az első három találatot értékelték ennél a lőgyakorlatnál. Rám már csak a szakaszlövészetet lezáró össztűzben kerülhetett sor. Kissé rezignáltan várakoztam, de a vezényszó elhangzásakor mégis elkapott az annyit emlegetett harctéri idegesség.

- Második szakasz, össztűz!
- Tűz!

Hallottam a fegyverropogást, egy nagy durranást közvetlen közelről. Éreztem a puskapor szagát. A rugó felnyomott a tölténykamrába. Idegeim pattanásig feszültek, vártam az ütőszeg becsapódását …

Semmi.

Csalódás hasított belém. Mint egy coitus interruptus.
Ez a balfácán Kanyó elfelejtette átállítani a Kalasnyikovot sorozatlövésre a vezényszó elhangzásakor. És én ottmaradtam. Csőretöltve.

A következő pillanatban megkönnyebbülést éreztem.
Újabb lehetőséget kaptam. Mert így töltényelszámoláskor még visszakerülhetek a lőszeresládába, új kalandok várhatnak rám, és dicsőséggel fejezhetem be pályafutásomat egy igazán rátermett katonával. Szinte felujjongtam, amikor Kanyó honvéd kiemelt a Kalasnyikovból. Már alig vártam, hogy visszakerüljek a többiek közé.

A töltényelszámolás hozta a következő fordulatot. A nadrágzseb vásznán keresztül először éreztem azt a furcsa bőrremegést, amely később is előfordult, és Kanyó honvéd hirtelen elhatározásait kísérte. Ő legalábbis hirtelen elhatározásnak nevezte, míg mások inkább hülyeségnek tartották.

- Jelentem, a töltényeket felhasználtam.

Ez a mondat pecsételte meg a sorsomat. Ettől kezdve össze voltunk kapcsolva, mint a fény és az árnyék. Vagy mint a bűn és a bűnhődés.

Kanyó Feri
(folyt. köv.)

2008. november 27., csütörtök

Aki olvas, mért nem ír?

Heló, Fiúk!

A csikós által fölrakott számláló mutassa, hogy Karcagról, Szombathelyről, Budaörsről, Kolozsvárról és különböző amerikai városokból olvassátok a blokkot, - ahogy Ideghes nevezi.
De mért nem ír senki bele?
Mi a vélemény pl. Csikós és Tóth Béla javaslatáról, hogy jövőre Börgöndön és/vagy Fehérváron jöjjünk össze. Vagy Vásárhelyen, ahogy én fölvetettem?
És az a sok asztóriás is mind írástudatlan?

2008. november 13., csütörtök

Ezt nektek...

http://picasaweb.google.com/teuteg/TTegNTaIndulj

Innen tudtok képet letölteni, ha valamelyikre fáj a fogatok. Ha nem, nem, én csak szóltam, hogy írjak valamit. Az emlékeim már elfogytak (de lehet, hogy előjönnek, ha legközelebb találkozunk).

És, hogy teljesen kifeküdjetek a gyönyörtől: a teuteg@gmail.com címen (www.gmail.com ahol a felhasználónév a kukac előtti rész a jelszó pedig ?????. Ezt külön kérésre mindenkinek megírom, különben a blogba (blokkba) belépés jelszava. Bandi te biztosan tudod, és a Zsolt is, meg aki már beírt. De mondom, magánlevélben mindenkinek visszaválaszolom) Kell egy webkamera és már beszélhetünk is. Free of charge, ami magyarul azt jelenti, hogy sörben fizetendő.

Ismétlésbe bocsátkozom

Ez egy régi bejegyzés, de feltételezem, hogy van aki nem látta vagy elfelejtette, most újra ránézhettek.
T-üteg, nóta indulj!: Helyszíni jelentés Csernobörgről#links

Erről beszéltem az Astoriában a fiúknak és le is lettem beszélve, minek kódorogjunk a romok között. Pedig érdemes lenne, amíg vannak. Idén ne menjünk, de jövőre felderítem a terepet és ha van még valami lefilmezem, eldönthetitek, hogy megyünk-e vagy nem. Márciusban csak terepjáróval tudtam áthágni az akadályként direkt púpozott halmokon, jövőre már drótvágót, éjszakai távcsövet, gázálarcot, ultrahangos kutyariasztót, lidokain spray-t is viszek.
(Szolgálati közlemény: a linkről a "T-üteg, nóta indulj"-ra kattintva lehet viszajönni a mához. Ezt azért írtam, nehogy valaki fizetős pornó oldalra keveredjen. Fújjjj)

Ideghes Cselekvési Programot javasol

Erőt, egészséget Bajtársak!
Nagyszerű!
Dicső bevonulásunk közelgő 45-dik évfordulóját valóban illően, a haladó hagyományoknak megfelelően kellene emlékezetessé tenni.
Sajnálom, hogy asztoria népének heveny megbotránkoztatása, meg az egymásnak való örvendezés mellett nem jutott idő egy jövőbe mutató, bajtársi légkört és tudatot tükröző cselekvési program kialalkítására.
Szóval a találkozóért: Vitam et Sanguinem! De zabot nem.
Mivel Zalányi Sumák bajtárs is megtisztelte a dicsőséges nov.7-ei találkozót saját személyével, ezért a továbbiakban csak neki van megengedve a sumákolás (nomen est omen).
A többiekknek bloggfoglalkozásra elvonulni!
Sorakozó!
Irány a blokk!(Izé blogg)
'ndujj!
Ideghes

Tóth Béla via Maróy. Már megint: kimaradtak a "vidékiek" a jóból

Heló, Fiúk!

Tóth Béla jelentkezett, és írta, hogy Maróytól tud a blogról. - Mellesleg, Béla kedves, akkor mért nem írtál bele? Írjál, írjon más is, tegyen föl képet mai ábrázatáról.
Erről az jut eszembe, hogy (Kasnyikon és Pápán kívül) nem jött, nem is nagyon hívtunk vidékieket az Astoriába, de mivel ez tényleg olyan jól sikerült, kéne egyszer egy országosabb találkozót is csinálni, ahogy arról egyébként az év elején szó volt.
Csikós videójára nem fért rá, de elhangzott hetedikén, hogy talán Fehérváron kéne összejönni. Vagy teszem hozzá én: esetleg Vásárhelyen, ami közel van a Szegeden vagy Debrecenben élőkhöz, ott tanultakhoz.
És akkor még a sok külföldön élő, dolgozó egykori társunkat nem is említettük,
igaz, Fodor úr, és kedves egyéb távfelderítők?
Igaz, sok tősgyökeres pesti is távollétével tüntetett ezúttal, én meg ha "pesti" vagyok is, amúgy véletlenül Debrecenben születtem.
Na csá - ahogy gyerekeink, vagy: Helóka - ahogy unokáink mondják.
T-Bandi

2008. november 11., kedd

Sumáknak megered a nyelve

Ha másért nem, azért is jó volt találkozni az Astoriában, mert Zalányi (Sumák) Lacinak megjöttek az emlékei Börgöndről. Mivel nem akart vesződni a blogolással (Ideghes szerint blokkolással), elküldte nekem az emlékeit. Ha hasonló cipőben jártok, írjatok levelet a
teutegkukacgmail.com címre, csatoljátok a szöveget és vegyétek úgy, hogy el van intézve. Ezt írta Sumák a leszerelésről:

Hát szevasztok fiúk!

Miután több ízben nem sikerült értékelhető inputot betenni a T-üteg sorakozó, blogba. Belátom vereségemet a technika ördöge „nyert”. Ami azt jelenti, hogy Word –ös levél formájában csatoltan elküldöm ’Csikós Miklós honvéd’- nek, Ő aztán, ha úgy ítéli fölteszi a blogba.
Pontatlanok vagyunk ám, hiszen végül csak szegény Totyi szerelt le honvédként. Bennünket többieket mindenkit elő lökdöstek legalább őrmesterré. Én speciel őrm-ként végeztem. Kiváló Fodor Zsolt törm. kérte, ha nem mosódott ki egészen a fejemből írjam le a leszerelésünk történetét! Nos hát amíg még emlékszem.
A dolog úgy állt, hogy hét végén kellett (illetve lehetett) hazamennünk a civil ruhákért; azzal, hogy hétfőn délelőtt még fölavatnak minket – kit mivé- és utána mehetünk haza végleg!!! Nem lett volna sereg a sereg, ha kibírták volna, hogy még utoljára ne ”fingassanak meg” így utolsó teljes napunkon őrséget adtunk. Az őrség feladatainak elég sajátos átértelmezése volt, hogy Zalányi honvéd őrparancsnok helyettes(e minőségében fölvezető) az őrségváltást úgy rendelte el, hogy kivitte a váltást az alakuló térre két hosszút fütyült és a hallótávolságban lévő őr egy hosszú füttyel jelezte, hogy érti a feladatot, meg tájékoztatta is a hozzá legközelebb lévő őrhely őrét, hogy jön a váltás. Az új őr a visszajelzés után indulhatott ki az őrhelyre. Végül az egész brigád összegyűlt és elindultunk az ürítési helyre (ami nem egy kulturált rötyi,) hanem az őrszoba mögötti föld hányás állítólag a balesetek elkerülése végett. Hát ez az őrségváltás elég meredek program volt, de miután éjszaka lehetett csak megcsinálni 2h és 4h s váltásoknál, szerencsénkre nem buktunk meg. Péntekbe fordult a nap és a szabipapírok már fönn voltak a körletben az ügyeletesnél. Ekkor tört ki az igazi balhé! Míg fűrészpor szds. körülményeskedett a 24 órás szolgálat átadási szabályaival elhangzott az ”ezred riadó”Ugyanis valami hülye ”pedálgép” a HM-ben azt mondta Grecsko marsallnak (aki a Vietnami eredményei alapján igen büszke volt a szovjet légvédelmi rakétacsapatok teljesítményére), hogy van itt egy ilyen ezred, szívesen megmutatják. Grecskónak se kellett több intézkedett, hogy lejön szemlézni. Ettől volt a riadó.
Én azt mondtam fűrészpornak, hogy mi nem riadózunk. A letett őrszolgálat után a katona 24 órán belül semmilyen egyéb katonásdira nem kényszeríthető. Szó szót követett fűrészpor szds. ordítozott de nem jutott semmire. Engem azon nyomban beutalt három nap fogdára! Közben mivel a jó hírek gyorsan terjednek, eljutott a hír a vezetéshez és valamelyik – akibe még szorult – egy hangyányi józan ész föltette magának a kérdést: - jó az nekünk, ha Grecskó meglátja a T –üteget?! A választ nem nehéz kitalálni. Így, Ti mindjárt délután elmehettetek. Rám már többen fenték a fogukat akik sikertelenül próbáltak több ízben korábban konyhára vagy körlet takarításra rendelni és én a gyengélkedőkönyv bejegyzése szerint még az egyenes parancsmegtagadást is megúsztam.
Szóval az új őrparancsnok mindjárt megérezte a lehetőséget és mint fogdást konyhára vezényelt. A szakács srác haver volt mivel ő is rohadtul utálta Gomola tizedest, akinek én harcoltam ki 5 nap fogdát a Mónus hadnagynál. Ennek a történetét – majd egyszer kicsit később írom le. Szóval a szakács srác igen jól tartott. Közben valakinek az is eszébe juthatott, hogy nem jó az se, ha Grecsko ”csak”velem találkozik, így megváltoztatták fűrészpor szds. parancsát és elengedtek. Arra azért gondosan ügyeltek, hogy ez az utolsó fehérvárra menő vonat után történjen.
Mázlim volt! Ez egy ilyen nap volt!: Őrségváltások! Fogda! És a végén arra jött a Sztankovics főtörzs, aki tisztelőm volt, mert halott esetekről, amikor borsot törtem Punk orra alá! Én természetesen nem intettem mintha stop-ra várnék, mindenesetre lelassított és megkérdezte, hogy hova megyek? Mondtam neki, hogy haza a civil ruháért, mert hétfőn vége a dalnak. Kérdezte, hogy miért csak most, röviden vázoltam a helyzetet és Ő se szerette fűrészpor szds-t. Úgy, hogy azt mondta elvisz. Mondtam neki, hogy viszont a fegyvernememről ne kérdezősködjön mert arra nem felelek. Derültünk és bevitt a fehérvári állomásra. Aránylag későn éjszaka hazaértem.
Z.L.

2008. november 10., hétfő

Ideghes, miért vagy ideges?

Nem windikálok (látod, én is tudok idegen szavakat) magamnak jogokat, de nekem küldd 1-ből a fényképeket, akkor kiteszem és nem fárasztjuk szegény Bandit levelezési feladatokkal. Inkább fordítson vagy költsön vagy prózázzon. Egy feltételem van. Olyan méretben csatold egyetlen levélhez az összeset, hogy a hosszabbik oldala ne legyen 1200 pixelnél hosszabb. Akinek ilyen nagylátós előtétlencsés, kihajtható elcédés digitális gépe van, az meg tudja csinálni. Ha nem, megírom, hogyan kell. Különben nagyon egyszerű, csak a riszálás (resize) jusson eszedbe.
Dobpergés, következnek Máthé Dénes fotói:


Ideghes emlékei egy régi találkozóról + SZABOTÁZS!

Ja!
De ha már itt vagyunk!
Rútul elfelejtkezünk, egy a leszerelésünket követő és a valamikori Balaton (Üllői út eleje, a Vörösmarty mozi mellett) étteremben tartott első bajtársi találkozóról, amit még ha jól emléxem Visnyei(alias Visnyai köznépi verbális kommunikációban) szervezett.
Asszem az már a szorgalmi időre esett,így ott, természetesen, a vidéki bajtársak nem voltak jelen, csak akik pesti egyetemekre jártak. Sejlik bennem még valami későbbi találkozó képe is, ugyane vendéglátóipari üzemegységeben.
Szabotázs!
Fiúk! Négy gyönyörű képet is küldtem T-Bandi blokk-ügyeletesnek, amelyeken hatalmas, hogy ne mondjam, GIGA méretben látszódtak sokan az asztóriás találkozón az asztal körül üldögélő emberek közül. Némelyik pohár is nagyobb volt, mint az elsüllyedt Kurszk tengeralattjáró. Ezeket a pótolhatatlanul fontos képeket az ügyeletesnek azonban nem sikerült ide a blogba átküldenie, amiért fenyítésben és a havi 110 forint zsold megvonásában részesítem.

Máthé Dénes Mégideghesebb

2008. november 9., vasárnap

Éljen November 7


Egetverően nagy nap volt 2008 november 7-e. A Pallagi Totyi emlékütegből páran találkoztunk az Astoria kávéházban, abból az alkalomból, hogy a fővárostól messze költözött Toprongy honvéd Budapestre jött az érettségi találkozójára. Sokan most látták egymást 44 év után újra. A film 10 perce erről a három óráról szól. Bocs a minőségért, kísérletező videográfus vagyok és megpróbálok klipeket csinálni igen egyszerű, ultrakompakt fényképezőgéppel. Azon vagyok, hogy minék többen tudjanak fényképek helyett filmeket is a netre tenni, anélkül, hogy tudnának programozni. A web2-es technológia eredménye is ez a pár perc. Fiúk, rajtatok is kísérleteztem, bocsánat. (Panasonic FX35 gép, és Magix editáló program, rossz fényviszonyok, nincs külső mikrofon)

Szolgálati közlemény: a videót HD off állásban, a számítógép hangerejét pedig maximumon tartsátok. Mivel Tokai Bandi korábbi posztjában szóba hozta az elhúzódást, ime az időszükséglet: 3 óra konvertálás (MOV fájlból AVI-ba) és szerkesztés, az 500 MB-nyi anyag átszámítása a programban (renderelés) 6 óra (ehhez nem kellettem, de mivel a processzor 100 %-on dolgozott, egy másik PC-n szórakoztam a munkáimmal). Éjjel vagy reggel kettőkor feküdtem le. Vasárnap reggel feltöltöttem a vimeo.com -ra, ez tartott szintén hat órát, délután feltettem a blogra, ez 2 perc volt.

Astóriai előzetes, további képek









Régeni, Máthé Dénes, Gábor András
Csikós, Molnár Imi, Tokai, Pápa
Kasnyik is megjött
Zalányi Laci(Sumák), Tátrai Vili és Gábor András balkeze
Fodor Zsolt itt még idehaza fekszik, de a találkozó közben Amerikából telefonált üdvözölni minket és a távolmaradottakat.


Astoriai előzetes. Régeni megérkezik


Halló, Fiúk,

míg Csikós Gabi hosszú, hangos üzeneteket is tartalmazó videója föl nem kerül (úgy látszik a vágási munkálatok elhúzódnak), megpróbálok föltenni egy pár képet

A jelenlevők üzenete az üteg többi tagjainak: olvassátok, írjátok a blogot!

T-Bandi

u.i. A helyszínen átadtam Kanyó Feri és Pallagi Péter, Totyi fia üzenetét.
Fodor Zsolt pedig telefonált nekünk az üteggyűlés kellős közepén Amerikából.

2008. november 3., hétfő

Komplett címlista

Jóreggelt, Fiúk.

Megint Fodor Zsoltnak köszönhetően aránylag komplett cím- és egyéb elérhetőségi lista
állt össze az egykori T-üteg majdnem összes tagjához.
Nem akarjuk nyilvánossá tenni a blogon, de aki szeretné, a fodorzs@verizon.net vagy a tokai@externet.hu e-mail címen megkaphatja szinte mindenki másnak az élő e-mail címét vagy telefonját.
Zsolttal együtt kérlek benneteket, hogy ha saját címetekben változás van, jelezzétek.

Üdv: Tokai

u.i.

Régeni ma telefonon megerősítette, hogy itt lesz pénteken, 7-dikén du. 1/2 5-kor az Astoriában.
Így halottak napja táján emlékezzünk együtt elhunyt társainkra: Czégény Miklósra, Gelencsér Péterre és Pallagi Antalra is.

2008. október 22., szerda

Találkozó Régenivel az Astoriában

Régeninek az előbb írtam

Szia, Péter,
azaz Toprongy honvéd,
akkor ahogy az imént telefonon megbeszéltük, jössz kocsival az esti érettségi találkozótokra november 7-én pénteken estére, és előtte mi 1/2 5-kor várunk a T-Üteg mozgósítható, leharcolt pesti töredékével az Astoria kávéházban.
----
Riadó! - ahogy Ideghes szokta rikoltani!
Küldöm azoknak, akiknek megvan az e-mail címe, azzal, hogy akinek ideje, kedve van a Kőszeg melleti Cákra szakadt Toprongyot látni, jöjjön az Astoriába. Én biztos ott leszek.
Aki tudja, adja át, különösen a pestieknek, Pest környékieknek.
Tokai András

Ideghes megtöri a BLOGSTOP-ot

Bár Régeni bajtárs megkerülésének már többször örvendhettünk, mégis a cimzettek miatt vélem blokkbavalónak minősíteni: mondván Repetitio est mater studiorum, hátha azok a pernehajderek, akik a bajtársi lelkületnek ily mértékben fittyet hánynak, hogy tudniillik semmi érdemlegeset sem tesznek az oral hysteria fennmaradásáért, hátha magukba szállnak és megkeresik a T-ütegblogstop-ot, s olvasván dicső hadtörténelmi múltunk jeles tetteit elébb a bajtársiasság érzetének hevülete, majd az emlékek végtelen folyama is felbuzog bennük.

Igen örvendek, hogy Csikósmiklós kikerült a gyengélkedőről, ha jól olvastam.

Visszalapozva a blokkban,- próbálj csak meg egy blogban csak úgy, kedvedre lapozgatni, az bizony nonsense, merthogy annak lapja nincs, úgyám, szóval ezér' maradok a blokknál. F.Zs. bajtársunk említést tesz az egyik oldalon, még ha az oldalszámozás dátum szerint megyen is, a Don -kanyarról. Szerintem mint fizikai hely is nevezetes, mert ez a Börgönd -Fehérvár bekötő útvonalon egy tényleges kanyar volt, és nevét azért kapta, mert a hó, ha volt, akkor az bizony rendesen befújta és akkor katonáknak kellett az utat járhatóvá tenni, lehetőleg éjfélkor.
Na egy ilyen alkalommal tülünk is vittek bajtársakat, közöttük volt Gábor András bajtársunk, akinek sikerült ott megfázni, tüdőgyulladást kapni, mert a hóhányásban kiizzadt. A dolog szépsége, hogy oda - vissza nyitott teherautón szállították őket. Csakhogy a tüdőgyulladás egy kissé elhúzódott, s végül is Bp.-en a Honvéd Kórházban kezelték az igazán nem törékeny termetű s fizikumú Bandinkat, ahol is meglátogattuk. Bandi egyébként csak egy hangerővel tudott kommunikálni, úgy kb. 150db környékén, de ha suttogott akkor is ez volt az érték. Indulatbol, nem emlékszem, hogy a hagját felemelte volna, igaz ez a fentiek miatt úgyse sikerült volna neki.
Ezen a Fehérvárra hadi utu .... történt más is, ez, úgy vettem észre, nincs a lapozhatatlan elektromos jegyzetek között, amikor Móka koma és Keraban a Vasfejű csak későn, a vonat indulás után jutott ki a laktanyából. Ekkor nem maradt más lehetőségük, mint a begyaloglás Fehérvárra, s tán ráadásul ez szombaton történt. A stopolás tiltott dolog, volt, merhogy a katona összfegyvernemi jelzéséről az imperilista ügynök(cia, gehlen, fonaetikusan, akkor még moszad nem létezett az éberségi szaxótárban) rájön a kiskatona(kinek a feje van elől , de a farka irányítja- Hygéne szds et. mélyfilózófiai lényeglátása) szolgálatára, és így könnyen kikérdezhetővé válik, s így államtitkot árulhat el. Na szóval ottan ballagott két bajtársunk, amikor talán egy Wartburg hangja tűnt fel a laktanya felől (jó kis képzavar mi, de direkte benne hagyom), és bajtársaink e hangforrást leíntették, az meg is állt, és fenti két bajtársukn a fehérvári útírány megjelölve beszálltak a veztő szíves invitálására, hogy gyorsabban visszaérjenek a laktanyába, egy kis laktanyára, mert a sofőr Elkán Károly(Sir Khán) volt foglakozását nézve laktanyaparancsnok. Nevével később, ha figyelmesen olvastuk a sajtót, az Antall-kormány OLP(Országos Légvédelmi Parancsnokság) parancsnokaként találkozhattunk.
Bajtársak! Kérem e jelentős esemény teljes discussióját!!
Főleg, ha ezt, az érintettek tennék meg!!!

Kese, Vitéz Gábor, Érsek(Mosonmagyaróvári Egyetemen volt utoljára) Lengyel Miklós hol vannak, ügyeletes alegységben, őrségben Őrségen, vagy a Romkert árnyában napoznak(ez is jó kis zavarosság ugye)??? Szólni kéne a naposnak, de a világértse akarlak felébreszteni.
i

2008. október 16., csütörtök

Totyinak kevés cimkéje van

Mindenkit kérek, hogy gyakrabban használja a "Totyi" címkét, mert egyelőre teljesen érdemtelenül az én címkéim megelőzik.
T-Bandi

Éb resztő! Hadtörténelem - Ideghes küldi a "blokk"-ba

Dr. Varga József: Légvédelmi tüzérek és rakétások; A légvédelmi tüzérek és rakétás csapatok története 1948-2000; ( 2002 Veszprém) könyvben Börgöndről is esik szó.

Úgy tudom az egyetemistákról nincs benne említés.
Iratok, ismereteim szerint, már alig, vagy egyáltalán nincsenek.
Blokkba!
i

Lipták Jóska is +van

Itt van az ősz, itt vagyok újra. Szevasztok. Bocsánat a távolmaradásomért, Bandinak külön mondom a neharaudjot. Eltűntem. Volt egy pár lélekölő hónapom, de meg tudtam akadályozni, hogy beteljesedjen: megy lélek, megy utána a test is.
Lipták Józsi levelet írt, hogy, mint blogadminisztrátor vegyem fel a blogba beírhatók közé. Józsi örülök, hogy megvagy, írj.
Két hete megszületett a harmadik unokám, Dóri lányomtól a második. Ezen a klipen rajta van, amikor a két éves nővére elöszőr látja a kórházban. Róluk szól a rövid videó, de nem érdemes végígnézni, csak addig, ameddig Blanka unoka azonnal bejelenti Andris unokának, hogy "nem hoztunk kesztyűt". Ha tovább nézi valaki, látja, hogy valóban csak az egyik kezén van zokni kesztyű helyett, mert a zokniból is csak egyet vittünk. Aki még tovább nézi látja, hogy mindez akkor derült ki, amikor 18 órás korában átszállítottam egy másik kórházba.


Megszületett Merklik András from Gábor Csikós on Vimeo.

2008. október 14., kedd

Meglett Toprongy honvéd Cákon

Hurrá! Meglett Régeni Péter alias Toprongy honvéd!

Egy Fáy gimnáziumi osztálytársa rajtam kereste, aztán végül ő találta meg az Internet és a Kutyatenyésztők Egyesülete segítségével a Kőszeg melletti Cákon. Megadta a telefonszámát is, amit Toprongy engedelmével közhírré teszek, ugyanis épp most kezd csak lenni e-mail-címe, de becsszóra ígérte, hogy a blogot valahogy már ma este végigolvassa. Nem tudja,szegény, mire vállalkozott...
Telefonszáma tehát: 06-70-573-0418. Aki akarja, hívja nyugodtan. Velem is meglepő barátságosan beszélgetett, bár tartottam tőle, mint ütegünk legendásan legszófukarabb egyedétől.
Emlékeiből annyit bízott rám közhírré tétel lehetőségével, hogy az egész rohadt katonaságot, amit végigbetegeskedett, igyekezett az emlékeiből kitörölni, mégis örül nekünk, hogy megtaláltuk.
Mivel sokat fodrászkodott, jól emlékszik sok koponyára. Legemlékezetesebb fodrászmunkája Keraban /Folly honvéd/ fejének körülnyírása volt, a fej olimpuszi méreteire való tekintettel. Apropó, ki tud végre valamit erről a másik legendás alakról?
Úgy emlékszik, hogy Fodor Zsolt honvédnak fekete haja volt, ezt én Fodor mai hajzatát ösmerve valószínűtlennek tartottam, sebaj.
Toprongy november 7-ét Budapesten tölti az érettségi találkozó miatt, és benne van egy T-üteges bajtársi találkozóban is, ha meg tudjuk szervezni a dolgot.

2008. szeptember 25., csütörtök

Ács Ákos másik arca

Néhány héttel az után, hogy Börgöndre kerültünk, az egyik hétvégén nem engedtek senkit haza. Szombaton buszra szállítottak minket, és Ács Ákos vezetésével városnézésre indultunk Székesfehérvárra. Megnéztük a romkertet, a virágórát, a színházat, az elsõ világháborúban résztvett székesfehérvári gyalogezred emlékművét. A Hági vendéglőt messziről láttuk csak. Elég sok időt töltöttünk a Bory-várban. Alighanem a színházat és az orvosi rendelőt is láttuk, persze csak kívülről. Ács Ákos nagyon szabatosan és összeszedetten beszélt a látnivalókról, amikről elég sokat tudott. Nem volt se ko..a anyja pe…ja, se ko..ák f…a. Semmiféle virágra vagy szöcskére nem lépett rá. Ács Ákos teljesen más volt, mint a laktanyában. A nagyméretű székesfehérvári szovjet laktanyának és a mellette lévő szovjet városrésznek a közelébe se mentünk. Úgy látszik, hogy Ács Ákosnak nem igazán tetszettek ezek a létesítmények.

Fodor Zs. honv.

2008. szeptember 23., kedd

Börgönd új életre kel

Bajtársak!
Igaz, hogy a múltunkra semmilyen hatással nincs, de jövőnkre nézve még tartogathat meglepetést Börgönd. A ma esti TV hiradóban láttam, hogy nagy utasszállító repülőgépek fogadására alkalmas polgári repülőteret építenek hajdani laktanyánk helyén.
Én még az egykori körletünket is felismerni véltem a frissiben készített felvételeken. Azért nem lenne semmi utasként felkeresni egykori túlélőtáborunk helyszínét.
Nem szerettem volna a rémhírterjesztés bűnébe esni, ezért gyorsan utánanéztem a neten. A hír hitelesnek tekinthető.
Még a Vikipédia is megemlékezik rólunk: 1957-1973 között Légvédelmi Tüzér Rakéta Ezred állomásozott Börgöndön.
Fel kellene hívni a Vikipédia szerkesztőit, hogy egészítsék ki a történeti részt a T-ütegre való méltő megemlékezéssel.
Örülök, hogy megoszthattam veletek a friss hírt.
Üdvözlettel: Kanyó Feri (obsitos állomás főkezelő őrmester)

2008. szeptember 22., hétfő

Ács és az első tavaszi hóvirág

Fodor bajtársunk emlegeti Ács alhadnagyot. Ez a pattogós kis ember igyekezett bennünket a terepen mindenféle felderítős kunsztra megtanítani. Elbújt például az avar alatt, és meg kellett keresnünk. Egyszer egy egész raj ugrált az Ácsot rejtő kupac tetején: - vajon hol lehet? De jól elbújt! Estig se találjuk meg! - kiáltásokkal. Sokáig tűrte, míg végül összetaposva előmászott rejtekhelyéről.
Mikor meglátta az első tavaszi virágot, fölkiáltott: - Elvtársak! Az első hóvirág! - Majd csizmasarkával akkurátusan eltaposta öröme kiváltóokát.

Az objektumban

Az objektum a laktanya déli oldalán helyezkedett el, és 3m magas betonfal vette körül. Egy ellenőrző ponton kersztül lehetett bejutni és kijutni. Itt szúrópróbaszerűen ellenőriztek egyeseket, hogy nem visznek-e be vagy hoznak-e ki papírt. Így akarták megakadályozni a katonai titkok kicsempészését. Kiképzésünk elméleti része itt történt a délelötti órákban. Ez a tantermekben folyt. Eleinte az alapozó tárgyakat oktatták. Első volt az elektrotechnika. Ezt Horváth Imre százados (Kis Japán) oktatta és nagyon jól. Amit ott elektrotechnikából megtanultam, arra az egyetemen is emlékeztem, és az több volt, mint amire az egyetemen egy vegyésznek szüksége volt. Utána jött a rakétavezérlés blokksémákban felvázolva, és a lövéstan. A lövéstant Horti János százados oktatta és szintén jól. Ebben a rakéta pályájának kialakításához szükséges matematikai és fizikai ismerteteket kaptuk meg. Többek között megtudtuk, hogy a rakéta alapesetben félelőretartással közelíti meg a célt.

A blokksémákat később konkrét kapcsolási rajzok követték. Ezek hosszúsága több métert is kitett. A blokksémákat és a kapcsolási rajzokat már a kétéves tartalékos tiszti tanfolyamban tiszthelyettesekké előléptetett emberek oktatták. Punk és Sztankovics (Törpe) is ebbe a társaságba tartoztak. Enge törzsőrmesterre, Kisteleki főtörzsőrmesterre és Kutnyánszki (Kutya) főtörzsőrmesterre emlékszem. Ez a három nem volt veszélyes. A kapcsolások működését részletesen ismerni kellett. Számonkéréskor a kapcsolási rajz elé kellett a honvédnek fáradnia és mutogatással kísérve el kellett magyaráznia, hogy mikor melyik áramköri elem mit csinál és/vagy milyen állapotban van. Egy ilyen alkalommal Kisteleki feltette a kérdést, hogy mit csinál a katona, ha mutogatni akar. Többen azt válaszolták, hogy kér engedélyt mutogatni. Kopasz-Szabó válasza az volt, hogy bal lábbal keményen kilép. Mindenkinek ez tetszett jobban. Más alkalommal az alábbi párbeszédnek voltunk tanúi:
Kisteleki főtörzsőrmester: Molnár, b….a meg! Mit röhög!?
Molnár Imre: Maga az élet ilyen nevetséges.
Kisteleki főtörzsőrmester: Maga az élet!? B….a meg! (nevethetnékjét csak részben tudta palástolni, sokféle válaszra volt felkészülve, de erre nem.)

A fent említetteken kívül más dolgokról is volt szó. Bors József őrnagy (Precíz Jóska) az ellenséges légi támadóeszközöket oktatta. Be kellet volna magolnunk a NATO fontosabb repülőgépeinek a technikai adatait. Ez nekem nem ment. A B-52 és az F-104G különösen veszélyesnek volt minősítve. A T-vonalzóra is kitértünk. Annak segítségével a térképen azt lehetett a közeledő repülőgépről a pályaadatok ismeretében megtudni, hogy az mikor van az indítási és mikor van a megsemmisítési zónában (az IZ-ben és az MZ-ben). A két zóna nagyon hasonlított egymásra, de mégsem voltak egyforma méretűek. Ennek okát Precíz Jóska nem tudta érthetően elmagyárzni. Arra is kitértünk, hogy a Varsói Szerződésben az egész földgömb milyen módon van gömbi négyszögekre felosztva célmegjelölés szempontjából. A neve valami olyasmi volt, hogy egységes tűzvezetési tervtábla négyzetháló. Ez egy logikus rendszer volt, de senkit nem érdekelt.

Donkanyar őrnagy (Most már mondja meg valaki, hogy mi volt az igazi neve!) műszaki kiképzést tartott. Ennek lényege az volt, hogy hogyan kell telepíteni a 6 kilövőállást kör-körös és szektoros elrendezésben. Be kellett volna szajkóznunk, hogy az egyes kilövőállások milyen messze vannak a PA kabintól, irányaik egymással mekkora szöget zárnak be, mekkora fedezéket kell nekik ásni, mekkora fedezékeket kell ásni a kabinoknak, és mindez meddig tart, ha egy műszaki munkanap 10 óra. Azt is mondta, hogy majd kimegyünk a terepre és kinyomdokoljuk a rendszer egyes elemeinek helyét. Szerencsére erre soha nem került sor.

Punk egy-két órában a NATO hadseregeinek szervezéséről beszélt, hozzátéve, hogy háború esetén nekünk az olasz hadsereg jutna. Az olasz hadsereg akkor éppen átszervezérs alatt állt, így arról nem tudtunk meg semmit.

Ács Ákos a hagymányos, azaz a csöves légvédelmi tüzérségről tartott előadást néhány óra erejéig.

Később a gyakorlati foglalkozás az objektum udvarán felállított kabinokban történt. Ezek a kabinok pontosan olyanok voltak, mint amilyeneket a rakéták vezérlésére használtak. Kívülről zárt kocsiszekrényes teherautóknak látszottak, amelyeken több szellőzőnyílás volt, és kábelek kötötték őket össze. Az első szakasz tagjainak az L és a PA kabin berendezéseinek kezelését kellett megtanulnia, a második szakasznak pedig az I és a K kabinokét. Az antennák a PA kabinon voltak. Itt a fent említett tiszthelyetteseken kívül tisztek is foglalkoztak velünk. Serfőző alhadnagyra emlékszem.

Az objektumban a T-füzetekbe jegyzeteltünk. Ezek vonalas spirálfüzetek voltak, és mindenkinek három volt. Ezeket a füzeteket az un. T-ládákban tárolták, amikor nem használtuk őket. Voltak T-ládások, akik hetenként cserélődtek. (“Oda jár a T-ládás a T-ládával T-ládázni minden este.”) Úgy rémlik, hogy a T-ládának volt egy belső leírása. A T-ládákat a T-rajztárból kellet kivételezni és oda is kellett lepecsételve leadni. A blokksémákat és a kapcsolási rajzokat is ott tartották. A T itt azt jelentette, hogy titkos.

Az úgynevezett egyéni tanulás is az objektumban zajlott a délutáni órákban. A társaság két tanterembe vonult be. A külső teremben volt a második szakasz, a belsőben pedig az első. Ilyenkor a délelött hallottakat kellett volna jegyzeteinkből megtanulni és a szabályzatokat olvasni. A rendszer egyes részeiről szóló leírásokat is szabályzatoknak hívták. Az egyéni tanulás alatt foglalkoztunk is ezekkel, de nem állandóan. Keraban nagyon jókat tudott aludni ilyenkor. Voltak, akik az ún. gyufókert játszották. Egy gyufásskatulyát az asztallap szélére tettek, majd felpöccintették a levegőbe. Az eredmény attól függött, hogy a skatulya melyik oldalára esett vissza. Gábor András, Fehér Tamás (Weis) és még néhányan kártyáztak. Ez kockázatos volt, mert a kártya is papírnak számított. Néhányan matematikai vagy fizikai problémákat beszéltek meg. Legtöbben azonban kötetlen társalgást folytattak, de az alvók száma se volt elhanyagolható.

A tanteremekben tanteremügyeleteseknek is kellett lenniök, akik közülünk kerültek ki. Az ő dolguk volt a rend fenntartása, ami az alvók felébresztését, a játékok és a társalgás leállítását jelentette. Ezeket a feladataikat a tanteremügyeletesek nem vették komolyan. Időnként egy-egy elöljáró is benézett és ellenőrizte, hogy mit csinálunk az egyéni tanulás idején. Ilyenkor a tanteremügyeletesnek jelentkeznie kellet, de a többieknek nem kellett felállniok. Az elöljárók többnyire nem voltak elégedettek a látottakkal, és lehordták a tanteremügyeletest. Kasnyik egy ilyen alkalommal került fogdába.

Leszerelésünk várható időpontja elött 150 nappal többen centimétert vásároltak, és abból egy cm-t minden nap levágtak. Gelencsér Péter a levágott darabot 1mm-es négyzetekké aprította egy zsilettpengével és a darabokat szétfújta. Régeni Péter, azaz Toprongy szintén összeaprította a levágot darabot, de ő nem fújta szét, hanem megette. Ezt a szertartást mind a ketten az objektumban végezték el az egyéni tanulás ideje alatt. Olyan emberek is voltak, akik takarodó elött vágták le az esedékes darabot, vagy ébresztő után az előző napit. Leszerelésünk pontos dátumát illetően mindenki tévedett néhány napot.

Az objektumban a tantermekben télen meglehetősen hideg volt. Ott tapasztaltam először és utoljára, hogy a hidegnek álmosító hatása is lehet.

Az objektumi egyéni tanulás olyan alkalom volt, amikor viszonylag békénhagytak minket.

2008. szeptember 17., szerda

RIADÓÓÓÓ! - Megvitatandó - Újabb kiáltás Ideghestől

Bajtársak!
Most hirtelen nyakamba szakadt a sok, késlekedésem eredményeként fölhalmozódott restancia. Bár kint meleg van, - /ezt Ideghes valójában májusban írta, de most követelte ki, hogy a blogba bekopogtassam. Ütegírnok/ - ez a számítógépes lefagyásokra nem sok hatással van, úgyhogy még ez is akadályoz, a tervezett szervezett munkában (mi hadának a lépésdobogása ugyebár hár-négy).

Nade!
Eszembe jutott egy újabb ragyogó, az akkori közbunkóságot jól reprezentáló szöveg:
"Csípjed már meg a homlokod, s tudjad ám hogy hányóra?"
A dolog érdekessége, hogy e tegező stílt mi vittük be, mert akkortájt az öregkatonákat is csak magáznunk volt szabad. Hiába na, akko' rend volt!(De még milyen?!)

Azt hiszem, ezt még nem turbóztuk eléggé.
Jó lenne tudni ez Hmvh-s is volt vagy csak b-i? Talán mintha Punk főtörzs et. is mondogatta volna.
i

2008. szeptember 12., péntek

Vitaanyag - küldi Ideghes

vitaanyag


"Az elmúlt évszázadban, még 1964-ben, bevezették, hogy az egyetemi évek előtt kábé 100 felvett hallgatónak 11 hónapot kell a Magyar Néphadseregben szolgálni."


Az a helyzet, hogy az idézetben véleményem szerint hiba van az időtartammal.
Úgy emléxem egy kerek esztendő volt az az időt, ami azidőtájt a sorállományú szolgálat nimimális hosszát jelentette. Ha valaki ez ideig katona volt, azt nem lehetett már többé, csak mint tartalékost behívni. Ha rövidebb volt a fegyveres szolgálat mint egy esztendő, akkor bizony a maradékot le kellett szógálni mint sorállomány.

Azonban a számítás úgy szólt, hogy minden megkezdett hónap teljes egésznek számított, így mi is teljesítettük e feltételt, tehát ha az egyetemről kimaradtunk volna, már sorállományként nem hívhattak volna be, csak mint tartalékost, ami szolgálati idejét úgy tudom fél esztendőben maximalizálták.

Ezért voltunk 11 hónapig és egy napig, mi ugyebár a fentiek szerint egy kerek esztendőnek számított, de máshol volt, hogy bizony csak aug. közepén volt a leszerelés.

Tehát, ha jól csal az emlékeztem, akkor egy évre kellene módosítani, persze a 12 hónap egy kicsit többnek látszik.
Nem tudom Fodor Zs. Bajtárs, meg a T-többiek mit szólnak hozzá.
Úgy veszem észre, mint korábban voltam bátor megjegyezni, eluralkodott a trehanencia.
Semmi közösségi élet, a többség, mint a mélység hallgat.
Biztos elfelejtettek olvasni írni.
Ideghes

2008. szeptember 8., hétfő

Békeágyú- küldi Ideghes


<> Kedves T-Bajtársak!Vígkedden Tolerenciában jártam, ahol nemzeti ünnep lévén a hadsereg is erősdemonstrációt tartott.Ott kaptam lencsevégre, az ottani hadsereg félelmetes eszközét, a képen látható békeágyút. Mint láthatod, T-Bajtársam, háborús időkben is használható békés célokra, hiszen áramszedője is van, így akár villamosként is bevethető, akár az ellnség hátországában. Az áramszedőn láthatod Tolerencia népének elvi, ideológiai beágyazodottságát.Egyébként akkor sikerült lencsevégre kapnom e korszerű, ám békés célokra kifejlesztett félelmetes fegyvert, mikor annak lövedéke éppen az 1-es számú cső torkolatát készült elhagyni. Ilyet, mint hallottam arrafelé Tolerenciában ünnepségkor szoktak volt tenni, nemzeti ünnepeken. A kedves T-Bajtársak előtt is asszem közismert, Tolerencia szomszédos a nem baráti Trehanenciával, melynek puszta léte egy merő fenyegetés a békés tolerenc népre. Ezért van szükségük a harci teknika fejlesztésésére, melynek eredménye e félelmetes, Chart-Ács feladatokra is képes, korszerű, békéscélokra kifejlesztett, békevédő békeágyú. Bár kétségkívül elmarad a SAM-3 rendszertől, valamint az AK-47M automata Kalasnyikov géppisztoly tulajdonságaitól, hiszen a bajtársak még emlékezhetnek a hmvh-i ebédlő falán olvasható igen prehistoriánus relief ősigazság szövegére:"A miénk jobb!" E rövid beszámolóval, ha megkésve is, szeretnék emlékezni a Nagy Bevonulás 44. évfordulójára.Azér kicsit szomorú vagyok, mer semmi felajánlást nem olvastam a blokkpapíron. Remélem, ha megérjük a következő 45.dik jubilleumit, akkor arra azér megmozdulnak a tennivággyal és erőtől duzzadó akarattal telt karok és rendek, és felajánlások tizedei, sőt századai lepik el kedvenc blokkunk felületét.Üdvözlettel,Ideghes